EBI pożyczy 25 mln euro na rozwój wirtualnych elektrowni

EBI pożyczy 25 mln euro na rozwój wirtualnych elektrowni
Fot. Sonnenbatterie

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał pożyczkę w wysokości 25 mln euro na dalszy rozwój niemieckiej firmy Sonnen, największego europejskiego producenta domowych magazynów energii, a także pioniera we wdrażaniu koncepcji rozproszonych, wirtualnych elektrowni.

Kredyt od Eurpejskiego Banku Inwestycyjnego wspomoże działania Sonnen w ramach wycenionego na 83 mln euro programu inwestycyjnego niemieckiej firmy, którego realizację zaplanowano na lata 2019-21.

Sonnen to w tej chwili największy europejski producent małych, bateryjnych magazynów energii. Na największym europejskim rynku takich urządzeń, czyli w  Niemczech, jego udział w sprzedaży sięga 1/5. W ubiegłym firma konsultingowa EuPD Research wyliczyła, że Sonnen dostarczył co piąty magazyn energii sprzedany w 2017 r. w Niemczech, gdzie sprzedaż takich urządzeń w tamtym roku sięgnęła 37 tys. sztuk. W tym samym roku niemiecka firma zwiększyła swoje przychody o 65 proc. do poziomu 65 mln euro.

REKLAMA

Do maja ubiegłego roku niemiecka firma miała sprzedać około 30 tys. magazynów energii, których łączna moc sięgałą ok. 210 MW,

Do tej pory niemiecka firma zdobywała środki na rozwój, pozyskując kapitał w kolejnych rundach finansowania. W ostatniej rundzie, w maju ubiegłego roku, pozyskano w ten sposób 60 mln euro od grupy inwestorów, w której znalazł się m.in. fundusz inwestycyjny koncernu paliwowego Shell.

Wcześniej, w 2016 r., niemiecka firma pozyskała od inwestorów 76 mln dolarów. W gronie firm, które zainwestowały w Sonnen, znalazły się wówczas chiński Envision, fundusz amerykańskiego koncernu General Electric czy Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ.

Sonnen podawał, że pieniądze otrzymane od Shella plus fundusze pozyskane w 2016 r. miały wystarczyć na pokrycie kosztów jego inwestycji przez kolejne dwa lata, realizowanych w obszarze wirtualnych elektrowni i świadczenia usług sieciowych.

Ubiegły rok to także ekspansja Sonnen na rynku australijskim, gdzie w odpowiedzi na rozwój rynku prosumenckiego i modeli bazujących na wirtualnych elektrowniach niemiecka firma uruchomiła swoją fabrykę, początkowo zatrudniając w niej 50 osób, a docelowo 430.

W ostatnim czasie Sonnen wchodzi w obszar usług świadczonych na rzecz operatorów sieci dystrybucyjnych. Bateryjne magazyny energii idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.

Krokiem milowym w rozwoju na rodzimym rynku w Niemczech dla Sonnen miało być uzyskanie w ubiegłym roku kwalifikacji do świadczenia usług regulacji częstotliwości sieci za pomocą wirtualnej elektrowni złożonej z małych, rozproszonych magazynów energii.

REKLAMA

W ramach stworzonego w Niemczech przez Sonnen systemu wirtualnej elektrowni jej uczestnicy – posiadający dachowe instalacje fotowoltaiczne i domowe magazyny energii – mogą dzielić się między sobą nadwyżkami produkowanej energii, korzystając z sieci dystrybucyjnej.

Oprogramowanie uczestnika tzw. SonneCommunity, który akurat posiada niedobór energii, wysyła o tym sygnał, a system wirtualnie przekierowuje do niego nadwyżki energii posiadanej przez innego członka społeczności stworzonej przez niemiecką firmę.

Ponadto operator wirtualnej elektrowni może wykorzystać – w zamian za udostępnianie uczestnikom SonnenCommunity darmowej energii – rozproszone magazyny energii do zarządzania podażą i popytem na energię, w ten sposób odpowiadając na potrzebę bilasnowania sieci i sprzedając energię za pośrednictwem giełdy w Lipsku.

Ponadto w ubiegłym roku Sonnen rozpoczął sprzedaż domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych o mocy 22 kW, które mogą pobierać energię bezpośrednio z dachowych instalacji fotowoltaicznych lub z domowych magazynów energii.

Niemiecka firma podkreśla, że włączenie samochodowych baterii do stworzonego przez nią systemu energetycznego zwiększy wykorzystanie nadpodaży energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszając ryzyko ograniczania produkcji energii z OZE w celu stabilizowania sieci.

– Już teraz łączymy tysiące magazynów energii w największą na świecie wirtualną elektrownię. Wraz z SonnenCharger możemy włączyć do systemu również samochody elektryczne, dostarczając korzyści zarówno operatorom sieci jak i odbiorcom – komentował Philipp Schröder z Sonnen, zapowiadając sprzedaż ładowarek EV.

 E-mobilność okaże się sukcesem tylko, gdy stanie się aktywną częścią systemu energetycznego. Wiele lokalnych sieci nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych. Zamiast wydawania milionów na coraz większe kable, oferujemy zrównoważone rozwiązanie, które integruje samochody elektryczne z siecią, aby w inteligentny sposób kontrolować ich ładowanie i redukować obciążenie sieci dystrybucyjnych – dodawał przedstawiciel niemieckiej firmy.

Sonnen wyliczał w ubiegłym roku, że około 8 tysięcy uczestników wirtualnej elektrowni w ramach tzw. SonnenCommunity otrzymuje gratis rocznie po około 8 MWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że średnie zużycie energii przez niemieckie gospodarstwo domowe wynosi około 5 MWh, to oznaczałoby darmowe 3 MWh energii, którą można doładować samochód elektryczny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.