Nowa pompa ciepła Mitsubishi do pracy w bardzo niskich temperaturach

Nowa pompa ciepła Mitsubishi do pracy w bardzo niskich temperaturach
fot. Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric rozszerza swoją serię pomp ciepła Ecodan o nową linię jednostek. Wykorzystują one propan w roli czynnika chłodniczego. Nowe urządzenia charakteryzują się wysoką wydajnością pracy przy bardzo niskich temperaturach.

Największą zmianą w nowej odsłonie pomp ciepła z serii Ecodan jest zmiana czynnika chłodniczego z dotychczas stosowanego R32 na propan (R290). Nowa linia produktów ma być dostępna jedynie w konfiguracji monoblok. Sprzedaż w Polsce planowana jest mniej więcej na połowę 2023 roku.

Większa efektywność i korzyści dla środowiska

Zmiana czynnika chłodniczego na propan (R290) ma zapewnić między innymi większą efektywność energetyczną urządzenia – dzięki bardzo dobrym właściwościom chłodniczym tego związku chemicznego. Co więcej, propan ma być energooszczędnym czynnikiem, którego zastosowanie w pompach ciepła zmniejszy szkodliwe oddziaływanie urządzeń na środowisko.

REKLAMA

Obecnie typoszereg R290 z serii Ecodan składa się z trzech pomp ciepła o mocach grzewczych 5 kW, 6 kW i 8,5 kW. W planach jest rozszerzenie linii urządzeń bazujących na propanie o jednostki oferujące moce do 14 kW.

Parametry urządzenia

Pompa ciepła o mocy 8,5 kW wyposażona będzie w dwie sprężarki, z których pierwsza, inwerterowa, przez większość okresu w roku odpowiadać będzie za utrzymanie wysokiej wydajności jednostki. Druga, dodatkowa sprężarka ma włączać się jedynie w sytuacjach wyjątkowo dużego zapotrzebowania na moc grzewczą przy bardzo niskich temperaturach. Jednostki o mocach 5 kW i 6 kW mają być budowane z zastosowaniem jednej sprężarki.

Na uwagę zasługują parametry wydajnościowe pompy. Przy temperaturze zewnętrznej -15 st. C ma ona zdolność podgrzewania wody nawet do temperatury 75 st. C. Odpowiednio przy -25 st. C woda ma osiągać temperaturę 65 st. C.

REKLAMA

Linia Ecodan z czynnikiem R290 ma być dostępna w sprzedaży jedynie w wersji monoblok. Jak czytamy w portalu PV Magazine, jest to związane ze specjalnymi wymaganiami bezpieczeństwa dla pomp ciepła wykorzystujących propan jako czynnik chłodniczy do zastosowań rezydencjalnych.

Na oficjalnej stronie Mitsubishi nie ma jeszcze karty katalogowej nowego produktu. Wiadomo jednak, że poza układem monoblokowym będzie możliwość doinstalowania dodatkowego układu wodnego w roli zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) o pojemności od 200 do 300 litrów (być może poza oryginalnymi zbiornikami Mitsubishi będzie można wykorzystać też zbiorniki o innych pojemnościach, zewnętrznych producentów).

Prezentacja na targach ENEX

Premierowa pompa ciepła Mistubishi zasilana propanem (R290) o mocy 8,5 kW wystawiana była na targach ENEX w Kielcach (8–9 marca br.).

Oprócz nowej linii pomp ciepła firma pokazała również klimatyzator z serii M LN-VG2R z agregatem MUZ-LN. Urządzenie to przede wszystkim wyróżnia się eleganckim czerwonym kolorem. Ponadto jest wyposażone w dwie żaluzje powietrze, które umożliwiają rozdzielenie strumieni powietrza w różne strony, co zwiększa komfort użytkowania. Klimatyzator ma nie tylko funkcję chłodzenia – może również ogrzewać pomieszczenia, co jest coraz częściej opcją poszukiwaną przez potencjalnych inwestorów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.