REKLAMA
 
REKLAMA

Propanowa pompa ciepła dla mieszkańców bloków

Propanowa pompa ciepła dla mieszkańców bloków
fot. Qvantum

Szwedzki producent pomp ciepła Qvantum opracował rozwiązanie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Jego nowa pompa ciepła wykorzystuje propan (R290) jako czynnik chłodniczy. Firma pozyskała kilkadziesiąt milionów euro na rozwój.

Zaprojektowana przez Szwedów pompa ciepła ma moc 6 kW i wykorzystuje propan (R290) w roli czynnika chłodniczego. Rozwiązanie obejmuje wewnętrzny bufor wodny o wymiarach 500 x 500 x 1050 mm i pojemności 145 litrów oraz masie 95 kg, a także modułową sprężarkę  QG-6 (M). Zbiornik wodny można zawiesić w niemal dowolnym miejscu w mieszkaniu, a sprężarkę Qvantum najlepiej montować w kuchni, np. pod zlewozmywakiem.

Zdaniem producenta jego urządzenie doskonale wpisuje się w scenariusz odchodzenia od wykorzystania tradycyjnego gazu w gęsto zaludnionych obszarach miast, w których większość mieszkańców żyje w blokach i nie może sobie pozwolić na montaż tradycyjnych pomp ciepła typu powietrze-woda z jednostką zewnętrzną. Dzięki wykorzystaniu niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych dostarczających wodę w zakresie temperatur od 10 do 20 st. C oraz pompy ciepła Qvantum efektywna transformacja energetyczna w obszarach gęsto zaludnionych ma być bardziej efektywna.

REKLAMA

Parametry urządzenia

Producent podaje, że pompa ciepła jest łatwa w instalacji i ma bardzo dobre parametry techniczne. Współczynnik COP, będący stosunkiem ilości energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła w danych warunkach do ilości energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła, wynosi 4, a urządzenie ma podgrzewać wodę do temperatury 70 st. C.

Sezonowy współczynnik wydajności SCOP, określający stosunek ilość energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła w całym roku do ilości energii elektrycznej zużywanej przez urządzenie w całym roku, dla podgrzewania wody do temperatury 35 st. C wynosi 4,42, a dla wody o temperaturze 55 st. C – 3,81.

REKLAMA

Nagroda i zastrzyk gotówki

Propanowa pompa ciepła Qvantum została doceniona na tegorocznych targach ISH 2023, które odbyły się w Messe Center we Frankfurcie. Producent dostał nagrodę w katergoli Design Plus. Jak czytamy w komunikacie Qvantum, to pokazuje, że szwedzka firma jest obecna w gronie najlepszych producentów pomp ciepła na świecie – została bowiem doceniona obok takich firm jak Bosch czy Siemens.

Na początku 2023 roku pojawił się komunikat, że Qvantum zebrał 42 mln euro (około 197 mln zł) na przyspieszenie wdrożenia mieszkaniowych pomp ciepła opartych na czynniku R290. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu szwedzka firma zamierza sfinalizować budowę nowego zakładu produkcyjnego w Astorp w Szwecji, który będzie w stanie wyprodukować do 50 tys. pomp ciepła rocznie.

Główni inwestorzy w rundzie pozyskiwania funduszy Qvantum Series B to IMAS Foundation (siostrzana organizacja fundacji Ingka, która jest właścicielem grupy operacyjnej Ikea) oraz Munters, międzynarodowy producent technologii chłodzenia, który również ma zawrzeć umowę o współpracy z Qvantum.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kupujcie polskie! 07-04-2023 17:38

Swego nie znacie, cudze chwalicie. R290 w polskich pompach były już od kilku lat!!! Bosch, Siemens – oni wogóle produkują pompy ciepła? Żart. Ja od jutra też zacznę produkcję – klimatyzator z Midea i naklejka „super pompa ciepła”.

Zgadzam się z przedmówcą mieliśmy kilka fajnych polskich pomp ciepła i sam znałem dobrego konstruktora takich urządzeń ale niestety w dzisiejszych czasach jest tak samo jak z markami Diora i radmor co polskie i dobre musi upaść bo zagraniczne lepsze.

Mu produkujemy propanowe pomy ciepła powietrze -woda od kilku lat w Radomiu . Ale wszystko jest na zewnątrz. Tu chodzi chyba o instalację wewnątrz budynku wiec max dopuszczalna ilosc R290 to 150gram. Nic nie znalazłem na ich stronie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA