REKLAMA
 
REKLAMA

Pomysł na skuteczny odzysk ciepła odpadowego otrzymał miliony dofinansowania

Pomysł na skuteczny odzysk ciepła odpadowego otrzymał miliony dofinansowania
fot. Futraheat

Brytyjski start-up Futraheat opracowuje technologię wysokotemperaturowych pomp ciepła odzyskujących ciepło z procesów technologicznych. Pomysł zyskał zaufanie inwestorów i otrzymał 1,5 mln funtów wsparcia w ramach tzw. seed round.

Finansowego wsparcia dla projektu Futraheat udzielił brytyjski fundusz inwestycyjny Clean Growth Fund. Od 2020 roku wspiera on innowacyjne i zrównoważone przedsięwzięcia w sektorze energetyki, transportu, przemysłu i budownictwa.

W ramach pierwszej rundy finansowania (tzw. seed round) Clean Growth Fund przekaże Futraheat 1,5 mln funtów (około 8 mln zł) na przyspieszenie rozwoju i komercjalizacji technologii wysokotemperaturowych pomp ciepła Greensteam.

REKLAMA

Recyrkulacja ciepła

Technologia Futraheat bazuje na wysokotemperaturowych pompach ciepła, których głównym zadaniem jest odzyskanie ciepła odpadowego (powstałego jako produkt uboczny procesu technologicznego) niskim kosztem, następnie podniesienie jego temperatury do wartości użytecznej i przekazanie go do innego procesu technologicznego.

Zaprojektowana przez Brytyjczyków pompa ma mieć zdolność odzyskiwania ciepła o temperaturze od 70 st. C i podnoszenia jego temperatury do wartości nawet 150 st. C. Warto wspomnieć, że projekt Futraheat wykorzystuje nowatorski typ opatentowanej sprężarki TurboClaw. Sprężarka ta ma pracować na wolniejszych obrotach (maks. około 20 tys. obr./min) i wymaga smarowania olejem, co pozwala obniżyć koszty produkcji urządzenia, a także późniejszej eksploatacji.

REKLAMA

TurboClaw wykorzystuje ponadto czynnik chłodniczy Solstice R1233zd firmy Honeywell, który charakteryzuje się bardzo niskim potencjałem globalnego ocieplenia (LGWP). Bazuje on na technologii hydrofluoro-olefinowej i zdaniem Honeywell oferuje podobną wydajność co popularny czynnik chłodniczy R-123, który ze względu na negatywny wpływ na globalne ocieplenie jest powoli wycofywany z użytku.

Premiera w 2024

Brytyjczycy utrzymują, że pompa ciepła Greensteam, zastępując tradycyjny kocioł na paliwa stałe, jest w stanie zmniejszyć zużycie energii nawet o 90 proc., a emisję CO2 nawet o 100 proc., w przypadku gdy pompa jest zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Według szacunków zakup Greensteam może się zwrócić się w czasie około dwóch lat, co zdaniem start-upu oznacza niezwykle ekonomiczną inwestycję.

Obecnie Futraheat potwierdził, że pracuje nad swoim pełnowymiarowym demonstratorem o mocy 300 kW. Urządzenie zostanie przetestowane w jednym z brytyjskich browarów w 2023 roku. Dzięki pozyskanym funduszom start-up zamierza w 2024 roku przystąpić do bardziej zaawansowanych prób komercyjnych i wprowadzić Greensteam na rynek.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA