REKLAMA
 
REKLAMA

Heineken wyda 25 mln funtów na pompy ciepła

Heineken wyda 25 mln funtów na pompy ciepła
Fot. Heineken

Producent piwa planuje zainwestować 25 mln funtów w swój browar w Manchesterze w ramach działań mających na celu dekarbonizację produkcji w Wielkiej Brytanii.

Heineken zainstaluje sieć pomp ciepła w zakładzie, który produkuje rocznie ponad 700 mln litrów piwa Heineken, Birra Moretti i Foster’s. Chce tym samym znacząco zmniejszyć swoje uzależnienie od gazu. Pompy ciepła zastąpią bowiem gaz wykorzystywany do wytwarzania ciepła potrzebnego w niektórych etapach produkcji.

Nowa instalacja będzie wychwytywać i ponownie wykorzystywać energię cieplną zarówno do zasilania różnych etapów warzenia, takich jak zacieranie czy pasteryzacja, jak i do mycia beczek i pakowania piwa w fabryce. Pompy ciepła będą zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych; odzyskają i rozprowadzą ciepło za pośrednictwem połączonej sieci w całym obiekcie.

REKLAMA

Zielona strategia Heinekena

Ambicją firmy Heineken jest osiągnięcie zerowej emisji we wszystkich zakładach produkcyjnych firmy do 2030 r. Działania koncernu wpisują się ponadto w strategię miasta Manchester, które także planuje osiągnąć zeroemisyjność do 2038 r.

REKLAMA

Środki w wysokości 25 mln funtów, które obejmują także dotację w wysokości 3,7 mln funtów od Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero, zostaną wykorzystane do zainstalowania technologii przechwytywania ciepła z różnych źródeł, także ze znajdujących się na miejscu jednostek chłodniczych.

Heineken szacuje, że nowa inwestycja spowoduje zmniejszenie zużycia gazu w zakładzie o 45 proc. Zakończenie prac nad nowym systemem przewidziano na koniec 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA