REKLAMA
 
REKLAMA

W Gdańsku powstaną największe pompy ciepła w Polsce

W Gdańsku powstaną największe pompy ciepła w Polsce
Fot. PGE Energia Ciepła

Polska Grupa Energetyczna rusza z kolejnym etapem modernizacji gdańskiej elektrociepłowni. Niebawem Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła wzbogaci się o akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła.

Pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW zastąpią bloki na węgiel, które są w tej chwili podstawowym źródłem energii w elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Jednostka korzysta równolegle z kotłów elektrodowych. Kotłownia o mocy 130 MW z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną została oddana do eksploatacji w zeszłym roku.

Jak wylicza Mariusz Michałek, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła, w wyniku przeprowadzonych modernizacji zużycie oleju zmniejszy się o 4 tys. ton, a zużycie węgla – o prawie 25 proc. To oznacza, że do Gdańska nie wjedzie co roku niemal 2,5 tys. wagonów z węglem. Roczna emisja CO2 z gdańskiej elektrociepłowni obniży się tym samym o prawie 300 tys. ton.

REKLAMA

16-piętrowy akumulator ciepła

Akumulator ciepła to zbiornik o wysokości 60 metrów i średnicy 30 metrów, który pomieści do 35 mln litrów wody. Temperatura wody w zbiorniku wynosić będzie około 98 st. C. Akumulator będzie gromadził ciepło, kiedy zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze niż produkcja, i oddawał je do sieci, kiedy zapotrzebowanie wzrośnie.

W trakcie ładowania akumulatora ciepła gorąca woda będzie podawana do górnej części zbiornika, a zimna odbierana z jego dolnej części. Rozładowanie akumulatora odbędzie się przez odbiór gorącej wody z górnej części i podawanie schłodzonej wody do dolnej części zbiornika. Poziom wody w zbiorniku nie będzie się zmieniał.

Jak wskazuje PGE, pojemność cieplna zbiornika, wynosząca blisko 2 GWh, odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu gdańskiej sieci w okresie letnim. Gdański magazyn ciepła będzie drugim co do wielkości w Polsce. Do akumulatora w Energii Ciepła podłączone zostaną kotły elektrodowe i cztery wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy cieplnej 80 MW, z dolnym źródłem ciepła w Martwej Wiśle.

REKLAMA

 

 

Strategia rozwoju

Działania wdrożone w gdańskiej elektrociepłowni są jednym z elementów najnowszej strategii rozwoju największego państwowego koncernu energetycznego. Produkcja energii w PGE ma bowiem opierać się na OZE i atomie. Grupa planuje zrezygnować z węgla o 10 lat wcześniej, niż zapisała w poprzedniej strategii. Rozstanie z węglem w produkcji energii elektrycznej i ciepła ma nastąpić w 2030 r. PGE chce go zastępować głównie odnawialnymi źródłami energii, których zainstalowana moc w spółce ma wzrosnąć do 12 GW do roku 2040.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brawo Gdańsk! Ambitnie realizowane plany w kierunku neutralności. Robicie co możecie i ja to doceniam!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA