PGE wdrożyło technologię power-to-heat. Jakie efekty?

PGE wdrożyło technologię power-to-heat. Jakie efekty?
PGE Energia Ciepła

To pionierski projekt w zakresie elektryfikacji ciepłownictwa w Polsce. Technologia power-to-heat wpłynęła tej zimy po raz pierwszy na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w elektrociepłowni w Gdańsku.

Rok temu w gdańskiej elektrociepłowni, która należy do PGE Energia Ciepła, oddana została do eksploatacji nowa kotłownia o mocy 130 MW z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną.

Kotły elektrodowe pełnią w elektrociepłowni funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantując bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna zasilająca kotły pochodzi bezpośrednio z produkcji w elektrociepłowni. W tej funkcji kotły przepracowały 430 godzin.

REKLAMA

Ponadto kotły elektrodowe umożliwiają zagospodarowanie nadwyżek zielonej energii elektrycznej i tym samym udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne w krajowym systemie pojawia się za dużo energii, to kotły elektrodowe umożliwiają jej zbilansowanie, przetwarzając energię elektryczną na „zielone ciepło”.

– Nadmiar energii w systemie występuje szczególnie wtedy, gdy wzrasta generacja ze źródeł odnawialnych lub spada zapotrzebowanie. Ostatnie 4 miesiące zimy potwierdziły, że kotły elektrodowe z powodzeniem potrafią tę energię wykorzystać do wyprodukowania ciepła – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku.

REKLAMA

Zastosowana technologia power-to-heat będzie szczególnie istotna, gdy w systemie energetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w gdańskiej elektrociepłowni – dodaje Jarosław Owsicki, dyrektor Pionu Produkcji PGE Energia Ciepła.

Obiecująca technologia

PGE Energia Ciepła ocenia, na podstawie dotychczasowych doświadczeń z instalacją w Gdańsku, że potencjał kotłów elektrodowych do wykorzystania nadmiaru zielonej energii z krajowego systemu elektroenergetycznego jest obiecujący.

Spółka wylicza, że dwa kotły o mocy 35 MW pracujące przez 700 godzin każdy, czyli mniej więcej miesiąc, wyprodukowałyby niemalże 200 tys. GJ „zielonego ciepła”. Dzięki temu nie doszłoby do spalenia blisko 10 tys. ton węgla i emisji 20 tys. ton CO2. Jak wylicza PGE, tyle dwutlenku węgla redukuje w ciągu roku las wraz z roślinnością rosnący na terenie 2000 hektarów, co odpowiada powierzchni większej od całej dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz.

Dostawy ciepła produkowanego w gdańskiej elektrociepłowni realizowane są przez jeden z najbardziej złożonych systemów ciepłowniczych w Polsce, na który składa się ponad 750 km sieci, w większości preizolowanej, 8 stacji podnoszenia ciśnień, ponad 2 tys. komór ciepłowniczych i prawie 8,5 tys. węzłów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.