Europa pompuje w rynek pomp ciepła

Europa pompuje w rynek pomp ciepła
Fot. Solfinity

Modernizacja i dekarbonizacja systemu grzewczego jest jednym z kluczowych elementów polityki klimatycznej UE. 8 września Bundestag przegłosował ustawę o ciepłownictwie, która oznacza koniec źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi. W Polsce, po rekordowym roku 2022 rynek systemów grzewczych przeżywa korektę, jednak nieustannie rząd wspiera inwestorów środkami z Czystego Powietrza lub Mojego Prądu. Teraz taniej pompy mogą kupić również instalatorzy, ponieważ od września w Solfinity działa program Suma Korzyści.

Europa zwraca się ku pompom ciepła

Holandia i Niemcy, co łączy te kraje? Wkrótce w tych dwóch miejscach pompy ciepła będą jednym z podstawowych elementów systemu grzewczego. Szlaki przecierają nasi zachodni sąsiedzi. Tamtejszy rząd w kwietniu bieżącego roku przyjął projekt ustawy, który już od przyszłego roku zakazuje sprzedaży źródeł ciepła zasilanych w całości paliwami stałymi.

Ustawa wzbudziła duże kontrowersje, jednak 8 września została przyjęta przez Bundestag. Od stycznia każdy układ grzewczy pracujący w nowych budynkach, będzie musiał w co najmniej 65% korzystać z energii z OZE. Dozwolone będą zatem źródła ciepła zasilane energią elektryczną, dostarczające ciepło poprzez spalanie biomasy oraz te urządzenia, które pracują z użyciem energii wytworzonej przez przydomową instalację PV.

Podobne rozwiązania już od 2026 r. planuje wprowadzić Holandia. Z kolei we Francji rząd Emmanuela Macrona wprowadził szeroki program wsparcia dla inwestorów, którzy chcą zakupić pompy ciepła. W efekcie tej polityki w 2022 r. nad Sekwaną sprzedano ponad 600 tys. tych urządzeń.

Ubiegły rok był jednak rekordowy dla sektora pomp ciepła w całej Unii Europejskiej. Według raportu EHPA, w ciągu 12 miesięcy sprzedało się 3 mln tych urządzeń. Poza Francją europejskimi liderami były Włochy, Niemcy, Szwecja oraz Polska.

Polski rynek bardzo mocny

Rok 2022 zapisze się w historii branży systemów grzewczych jako czas rekordowych zysków sektora pomp ciepła. W ubiegłym roku niemal 200 tys. urządzeń znalazło swoich nabywców i był to ponad 120-proc. wzrost rok do roku, co uplasowało Polskę na pierwszym miejscu wśród państw UE pod względem dynamiki sprzedaży.

 

W bieżącym roku nastąpiła korekta, która przyczyniła się do spadku dynamiki sprzedaży. Pomimo tego, Port PC zakłada, że w 2023 r. swoich nabywców znajdzie około 140 tys. pomp.

Funduszy nie brakuje

Sektorowi systemów grzewczych bez wątpienia pomagają rządowe dotacje. Kluczowym elementem tej polityki jest finansowane z Funduszu Modernizacyjnego Moje Ciepło. 103 mld złotych zostaną wypłacone właścicielom domów, którzy do 2030 r. zdecydują się na przeprowadzenie inwestycji w termomodernizację i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Wysokość otrzymanych środków zależy od dochodu beneficjenta:

  • Najuboższe rodziny o dochodzie 1090 zł na osobę lub 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych mogą otrzymać nawet 135 tys. zł.
  • Podwyższony próg dofinansowania wynosi 1894 zł/os. dla gospodarstw wieloosobowych i 2651 zł dla gospodarstw jednoosobowych. W tej sytuacji można otrzymać 99 tys. zł.
  • Rodziny o dochodzie do 135 tys. zł rocznie otrzymają maksymalnie 66 tys. zł.

Od momentu uruchomienia programu to pompy ciepła budzą największe zainteresowanie inwestorów. Odsetek wniosków o dopłatę do tych urządzeń wciąż przekracza 50 proc. ze wszystkich aplikacji.

W ostatnim czasie zwiększono również budżet programu Mój Prąd 5.0. Obecnie wydaję się, że prosumenci będą mogli liczyć na dopłaty aż do 22 grudnia bieżącego roku. Naturalnie w wypadku tego programu, przy przyznawaniu wsparcia pod uwagę nie jest brane kryterium dochodowe. Inwestor musi jednak zakupić panele fotowoltaiczne.

NFOŚiGW pozostaje bardzo hojne, ponieważ dopłaca nawet do 19 400 zł na urządzenia typu powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności, 12 600 zł na pompy ciepła powietrze/woda lub 4400 zł na urządzenia powietrze/powietrze. Należy jednak pamiętać, że dopłata nie może przekroczyć 50 proc. kosztów inwestycji.

Suma Korzyści w Solfinity

Teraz poza rządowymi programami, również dystrybutorzy przygotowali atrakcyjne oferty cenowe. Zarejestrowani klienci Solfinity mogą teraz wziąć udział w akcji Suma Korzyści. Zasady tego programu są wyjątkowo proste. Wystarczy, że:

  1. Klient zarejestruje się na platformie sprzedażowej i kupi dowolną pompę (lub pompy) ciepła z oferty.
  2. Po weryfikacji zamówienia przedstawiciel Działu Obsługi Klienta skontaktuje się z klientem, aby przekazać Twój kod rabatowy.
  3. Kod jest ważny przez 30 dni od momentu wystawienia.
  4. Wysokość rabatu to 10 proc. z sumy poprzedniego zamówienia obejmującego pompy ciepła.

Zatem, jeśli przy poprzednich zakupach dokonano zakupu pomp ciepła o łącznej wartości 100 tys. zł, to wartość kodu rabatowego upoważnia do zakupu wybranych pomp o 10 tys. zł taniej.

Więcej o akcji oraz lista produktów objętych zniżką znajduje się tutaj.

 

artykuł sponsorowany