REKLAMA
 
REKLAMA

Spadek przychodów Sunex w ostatnim kwartale 2023

Spadek przychodów Sunex w ostatnim kwartale 2023
Romuald Kalyciok, Sunex

Po udanym pierwszym półroczu 2023 r., w którym Grupa Sunex notowała wysoką dynamikę przychodów na swoich kluczowych rynkach, polski producent urządzeń grzewczych zanotował spadek sprzedaży. Jako przyczyny spółka wskazuje osłabienie koniunktury oraz wysokie stany magazynowe firm z branży OZE.

Sunex działa na rynku techniki grzewczej i solarnej już od ponad 25 lat. Producent innowacyjnych rozwiązań bazujących na OZE w czwartym kwartale 2023 r. zanotował ponad 51,2 mln zł skonsolidowanych przychodów (wobec 79,6 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej). Narastająco w całym 2023 r. skonsolidowane przychody firmy wyniosły ponad 320,5 mln zł (wobec 289,5 mln zł w 2022).

Istotnym czynnikiem hamującym sprzedaż Sunex w drugiej połowie 2023 r. były m.in. zmiany regulacji prawnych na najważniejszym dla Sunex rynku niemieckim. Klienci z Niemiec wstrzymali się bowiem z zamówieniami urządzeń OZE, czekając na uruchomienie nowych programów dofinansowań. Zgodnie z zapowiedziami mają one być korzystniejsze niż te, które obowiązują obecnie.

REKLAMA

Sytuacja ta przełożyła się na słabszy popyt i niższe przychody w końcówce 2023 r.

Wyniki finansowe Sunex. Źródło: Sunex

Sunex liczy na dotacje w Niemczech

Sunex podkreśla, że na początku 2024 r. zwiększyło się zainteresowanie rozwiązaniami oferowanymi przez polską firmę w Austrii. Romuald Kalyciok, prezes Sunex, podkreśla, że kierowana przez niego firma notuje wzrost zamówień na rynku austriackim, gdzie klienci kupują urządzenia OZE, korzystając z programów dofinansowań, które zostały uruchomione na początku roku. Ponadto prezes Sunex liczy na uruchomienie większych niż w 2023 r. programów dofinansowań dla urządzeń OZE w Niemczech.

REKLAMA

Dobre perspektywy są także dla naszego najważniejszego sprzedażowo rynku – Niemiec. Na ostatniej prostej są kwestie formalne dotyczące kryteriów przyznania dofinansowania. Spodziewamy się, że po uruchomieniu programów wzrosną zamówienia, także tych klientów, którzy wstrzymywali się z inwestycjami w oczekiwaniu właśnie na nowe programy. Dobrze rokuje także nasz rodzimy rynek po zapowiedzi, że 5 mld euro przyznanej Polsce zaliczki z KPO w całości ma być przeznaczone na inwestycje w OZE i sieci energetyczne. Mamy nadzieję, że z pieniędzy skorzystają gminy i samorządy na modernizacje instalacji czy zeroemisyjny transport – mówi Romuald Kalyciok, prezes Sunex.

Sunex podkreśla, że w dłuższej perspektywie na poprawę ożywienia w sektorze OZE powinny wpłynąć także także unijne regulacje, które kładą nacisk na gospodarkę niskoemisyjną i poprawę efektywności energetycznej w sektorze budownictwa.

O tym, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć się producenci urządzeń grzewczych, szerzej w artykule: Prezes Sunex: polscy producenci pomp ciepła mają pod górkę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA