Polski producent urządzeń OZE sprzedaje głównie za granicę

Polski producent urządzeń OZE sprzedaje głównie za granicę
Romuald Kalyciok, prezes Sunex

Firma Sunex pochwaliła się dobrymi wynikami finansowymi. Zostały one wypracowane przede wszystkim dzięki działalności na rynkach zagranicznych.

Sunex miał ponad 188,7 mln zł przychodów w pierwszym półroczu 2023 r., co oznacza wzrost o 50 proc. r/r. Sprzedaż grupy rosła zarówno za granicą, jak i na rynku krajowym, przy czym zagraniczna wygenerowała 160,2 mln zł, zapewniając 85 proc. wszystkich przychodów grupy. Dla porównania – w tym okresie przed rokiem sprzedaż zagraniczna odpowiadała za 65 proc. wszystkich przychodów.

Skonsolidowany zysk netto Sunex wyniósł w pierwszym półroczu 2023 r. 19,5 mln zł wobec 14,35 mln zł w pierwszym półroczu 2022 r.

REKLAMA

– To było bardzo udane pierwsze półrocze, co potwierdzają m.in. wysokie dynamiki przychodów, wygenerowane głównie na rynku niemieckim, który pozostaje dla nas strategicznym. W tym okresie na naszych rynkach sprzedażowych odczuliśmy wzrost zainteresowania ekologicznymi technikami grzewczymi, co przekładało się na wzrost zamówień naszych produktów – mówi Romuald Kalyciok, prezes Sunex.

W 2022 r. przychody grupy Sunex wyniosły 289,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 39 mln zł. W ubiegłym roku około 70 proc. produkcji spółki trafiło na rynki zagraniczne – głównie Europy Zachodniej.

Produkcja elementów instalacji PV i pomp ciepła

Mający siedzibę w Raciborzu producent rozwiązań bazujących na OZE podkreśla w komentarzu do najnowszych wyników finansowych, że analizuje nowe rynki zbytu i rozbudowuje sieć sprzedaży przejętej austriackiej spółki Krobath.

REKLAMA

Ponadto na ukończeniu jest nowa linia technologiczna w zakładzie w Raciborzu. W ramach tego projektu Sunex będzie wytwarzać systemy zamocowań do fotowoltaiki, elementy pomp ciepła i zasobników CWU. 90 proc. maszyn miało zostać już uruchomionych.

To projekt o wartości ponad 16,25 mln zł (w tym 8,22 mln zł z dotacji unijnych), który jest odpowiedzią na trendy rosnącego popytu na rozwiązania OZE w energetyce i ciepłownictwie oraz budownictwie mieszkaniowym. W planach mamy też kolejny projekt szacowany na 45 mln zł, dla którego staramy się o dofinansowanie do 50 proc. wartości, wniosek w tej sprawie został złożony do NCBiR kilka tygodni temu. W ramach projektu, do 2025 r. powstanie technologia wytwarzania zbiorników kompozytowych wykorzystywanych w instalacjach grzewczych bazujących na OZE – informuje Romuald Kalyciok.

Odpowiedź na pogorszenie koniunktury

Zarząd Sunex zwraca uwagę na spowolnienie rynku. Branża odczuwa pogorszenie koniunktury, na co wpływają m.in. wysokie stopy procentowe. Obecnie spółka ma dostrzegać mniejszą skalę inwestycji w krajach, w których działa.

W ostatnich miesiącach obserwujemy spowolnienie w branży. Dlatego staramy się zwiększyć obecność na rynkach zbytu takich jak Czechy, Słowacja i Rumunia, na których nie byliśmy dotychczas tak aktywni jak na rynkach niemieckojęzycznych. Rozbudowujemy też sieć sprzedaży w przejętej austriackiej spółce Krobath, która notuje wzrosty zamówień i sprzedaży. Rozszerzamy jej ofertę o asortyment Sunex. Z kolei w naszej niemieckiej spółce uruchomiliśmy m.in. nowe internetowe kanały sprzedaży za pośrednictwem platform takich jak eBay i Amazon. Zakładamy, że koniunktura na rynku poprawi się po I kwartale 2024 r. – komentuje Marek Kossmann, dyrektor finansowy i członek zarządu Sunex.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.