Kontrole pomp ciepła: sprawdzą parametry i czy są produkowane w Polsce

Kontrole pomp ciepła: sprawdzą parametry i czy są produkowane w Polsce
Fot. JBG HT

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) zdementował rozpowszechniane w dużej liczbie fałszywe informacje na temat kontroli pomp ciepła w domach użytkowników. Urzędnicy jednak zapowiedzieli dokładne przyjrzenie się parametrom jakościowym pomp ciepła podawanym w kartach energetycznych i innych dokumentach przez producentów oraz importerów tych urządzeń. Rozwiązaniem dającym klientowi gwarancję jakości jest wybór sprawdzonego sprzętu, wyprodukowanego w Polsce i przebadanego przez certyfikowane laboratoria.

Pod koniec ubiegłego roku serwisy branżowe, a także ogólnopolskie portale zalały artykuły z clickbaitowymi tytułami typu „Przygotuj się na kontrole pomp ciepła”, „Rząd weźmie się za użytkowników pomp ciepła”, „Ruszają masowe kontrole pomp ciepła w domach” itp. Na użytkowników posiadających te urządzenia grzewcze padł blady strach. Chodziło o powielaną w mediach informację, jakoby NFOŚ miał przeprowadzać kontrole zainstalowanych w domach pomp ciepła i w niektórych wypadkach nawet odbierać przyznane na te urządzenia dotacje w ramach programu Czyste Powietrze.

Urzędnicy zdementowali nieprawdziwe informacje, podając, że nie prowadzą takich kontroli, a weryfikacji może zostać poddana cała inwestycja pod kątem realizacji jej zgodnie z umową o dofinansowanie, w tym czy dofinansowane urządzenia są zainstalowane w budynku i czy spełniają wymogi programu.

Uderzenie w nieuczciwych importerów i dostawców pomp ciepła

Swoje działania w ramach weryfikacji jakości pomp ciepła zapowiedział Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który poinformował o kilkudziesięciu skargach w 2023 roku na firmy sprzedające i montujące pompy ciepła. Klienci skarżyli się przede wszystkim na niezgodność parametrów urządzeń z deklaracjami importera czy producenta. Większość interwencji dotyczyła sprzętów sprowadzanych z Azji, a także tych, które sprzedawane są jako polskie, ale w rzeczywistości produkowane są w Chinach i sprowadzane do Polski na dużą skalę.

Wprowadzanie w błąd klienta to główny zarzut kierowany w stronę nieuczciwych importerów. Bardzo często pompy ciepła, które reklamowane są jako energooszczędne, posiadające klasę A+++ / A+++ z ekonomią nie mają nic wspólnego. UOKiK zapowiedział szczegółowe kontrole, ale tylko i wyłącznie wśród firm zajmujących się importem i sprzedażą pomp ciepła. Urzędnicy mają porównać informacje o parametrach pomp ciepła z rzeczywistą jakością i wydajnością tych urządzeń.

Uszczelnienie listy ZUM Czyste Powietrze jeszcze w styczniu 2024?

NFOŚ poinformował także o pracach nad zamknięciem listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), m.in. w zakresie pomp ciepła. Urzędnicy zapowiedzieli system weryfikacji pomp ciepła. Po jego wprowadzeniu zakup i montaż z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze będzie znacznie bezpieczniejszy, ponieważ beneficjenci będą wybierać tylko spośród urządzeń wpisanych na listę ZUM, a ich jakość będzie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium.

Urzędnicy przyznają, że nawet połowa pomp ciepła w Polsce może nie przejść pozytywnej oceny jakościowej w związku z innymi niż rzeczywiste parametrami deklarowanymi przez producenta/importera. Obecnie tylko nieliczne pompy ciepła na polskim rynku posiadają potwierdzone parametry techniczne przez akredytowane laboratoria Unii Europejskiej. Trwają intensywne konsultacje mające na celu wypracowanie rozwiązań, by dotacje w rządowych programach przyznawano tylko i wyłącznie na urządzenia spełniające najwyższe parametry jakościowe, potwierdzone niezależnymi badaniami

Chińska produkcja masowa kontra polscy producenci pomp ciepła

Masowa produkcja chińska, a także nieuczciwe praktyki niektórych firm, sprowadzających azjatycki sprzęt i sprzedających go jako „polski” zaniepokoiły urzędników. Jednocześnie producenci polskich pomp ciepła zaczęli wyraźnie podkreślać, że ich sprzęty przeszły badania w certyfikowanych laboratoriach. Przykładem jest JBG-2 – polski producent pomp ciepła, posiadający dwa nowoczesne zakłady produkcyjne na Śląsku.

Firma JBG-2 czerpie z ponad 30-letniego doświadczenia w produkcji profesjonalnych urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii, a od kilku lat prężnie rozwija markę polskich pomp ciepła JBG HT. Urządzenia produkowane przez JBG-2 przeszły badania w certyfikowanych laboratoriach, m.in. w niemieckim HLK Uni Stuttgart czy Strojírenský zkušební ústav w czeskim Brnie.

Certyfikowane pompy ciepła z Polski

Przeprowadzone audyty i badania wykazały, że pompy ciepła JBG HT są w ścisłej czołówce urządzeń, jeśli chodzi o energooszczędność. W obu temperaturach zasilania, zarówno 35, jak i 55 st. C, pompy ciepła JBG HT posiadają klasę energetyczną A+++. Dodatkowo potwierdzeniem polskiej produkcji i zgodności z najwyższymi europejskimi standardami było otrzymanie przez JBG HT certyfikatu KEYMARK. Warto podkreślić, że JBG-2 jest jedyną firmą, która oferuje inwerterową pompę ciepła na propan produkowaną w Polsce z certyfikatem Keymark.

Pompy ciepła JBG HT znajdują się też na listach: polskiej – ZUM Czyste Powietrze oraz niemieckiej BAFA. Dzięki obecności w tych zestawieniach klient wybierający polską pompę ciepła JBG HT ma pewność, że wybiera produkt najwyższej jakości i może otrzymać większe kwoty dotacji z rządowych programów wsparcia.

Polska pompa ciepła to również fabryczny serwis, co daje klientowi jeszcze większą pewność, że urządzenie przez niego użytkowane jest najwyższej jakości i będzie efektywnie działać przez lata. Nie zawsze można to samo powiedzieć o sprzęcie niewiadomego pochodzenia.

W sytuacji, gdy rynek stawia przed producentami pomp ciepła wyzwania związane z jakością i dostosowaniem do unijnych standardów, klient planujący zakup pompy ciepła będzie miał jeszcze więcej narzędzi do weryfikacji jakości urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pompy ciepła w 2024 roku

Stojąc przed wyborem pompy ciepła, urządzenia grzewczego dla naszego domu na lata, warto sprawdzić:

  • czy producent rzeczywiście swoje urządzenia produkuje w naszym kraju, czy jedynie nakleja logotyp na sprzęt wyprodukowany masowo w Azji,
  • czy producent posiada na pompy ciepła certyfikaty europejskie, jak KEYMARK, oraz czy jego urządzenia widnieją na listach potwierdzających jakość i wysokie parametry, takich jak ZUM Czyste Powietrze czy BAFA,
  • czy parametry energooszczędności na etykietach energetycznych pomp ciepła są tożsame z badaniami sprzętu przeprowadzonymi przez certyfikowane, europejskie laboratoria.

Wybierając pompę ciepła spełniającą powyższe wymogi, klient zyskuje pewność, że jego urządzenie wyprodukowano zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami, a dzięki temu jest energooszczędne, przyjazne środowisku i posłuży przez lata.

 

JBG HT – materiał sponsorowany