
Największy magazyn energii w Estonii z bateriami LG
Estońskie przedsiębiorstwo Eesti Energia oficjalnie zainaugurowało działalność największego w Estonii magazynu energii. Inwestycja kosztowała prawie 20 mln euro.
Estońskie przedsiębiorstwo Eesti Energia oficjalnie zainaugurowało działalność największego w Estonii magazynu energii. Inwestycja kosztowała prawie 20 mln euro.
Polscy naukowcy rozwijają technologie magazynowania energii. Czołowe ośrodki naukowe skupiają się na kilku rozwiązaniach. Ich skuteczna komercjalizacja mogłaby uruchomić krajową produkcję magazynów i uniezależnić ją od importu niezbędnych surowców i komponentów.
Komisja Europejska utworzyła pierwszą w historii Unii Europejskiej listę 47 projektów strategicznych, które mają pomóc w uniezależnieniu się UE od importu surowców krytycznych. Projekty będą realizowane w 13 państwach członkowskich, wśród których jest również Polska.
Według przeprowadzonej analizy stanu technicznego baterii w pojazdach elektrycznych żywotność akumulatorów ma znacznie przekraczać gwarancje oferowane przez producentów.
Szwedzki producent baterii i magazynów energii Northvolt złożył wniosek o upadłość. Fabryka magazynów energii Northvolt, która znajduje się w Gdańsku, ma nadal działać. Szwedzi znaleźli na nią kupca.
Koreański koncern wykonuje kolejny krok w ekspansji na rynku stacjonarnych magazynów energii. W uruchomienie fabryki baterii do takich urządzeń zainwestuje 1,4 mld dolarów.
Najpierw ma powstać prototyp, jednak koreański producent zdaje się mieć ambitne plany związane z technologią baterii bipolarnych. Ma ona umożliwiać dostarczenie większej gęstości przy mniejszym rozmiarze baterii.
Zakład produkujący magazyny energii w Gdańsku został uruchomiony zaledwie w zeszłym roku. Później jednak jego właściciel, szwedzki Northvolt, wpadł w kłopoty finansowe. Teraz Szwedzi podali, że ich polska fabryka znalazła kupca.
ErgoSolar po raz kolejny pojawi się na prestiżowych Targach Enex, które odbędą się w dniach 18-19 lutego 2025 r. w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by zaprezentować się w gronie liderów światowego rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) i przedstawić nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Technologia metalowo-wodorowych magazynów energii zostanie przetestowana przez niemiecką grupę energetyczną RWE, która dotychczas inwestowała w magazyny energii bazujące na ogniwach litowo-jonowych.
Przepływowe baterie wanadowe mają szereg zalet technologicznych m.in. w kontekście żywotności i bezpieczeństwa. Oparte na tej technologii baterie amerykańskiej firmy są już dostarczane do różnych projektów na całym świecie.
Rok 2024 okazał się rekordowy dla globalnych inwestycji w bateryjne magazyny energii. Dominuje technologia litowo-jonowa. Jej niskie koszty utrudniają wejście na rynek nowym, obiecującym technologiom magazynowania.
To przełomowy projekt dla polskiej energetyki. Budowa ogromnego magazynu energii w Żarnowcu jest bliżej realizacji po tym, jak PGE wybrało firmę, która wykona tę inwestycję...
W Kalifornii palił się jeden z największych bateryjnych magazynów energii na świecie. Pożar wymusił ewakuację mieszkańców. W przypadku tej inwestycji było to już kolejne tego rodzaju zdarzenie.
Spółka notowana na giełdzie w Shenzhen zbuduje dwa nowe zakłady produkcji baterii. Jeden z nich znajdzie się na Słowacji. Inwestycje pochłoną ponad 2,5 mld dolarów.