Produkcja magazynów energii LG ruszy pod Wrocławiem już w 2025

Koreański koncern szykuje się do uruchomienia produkcji magazynów energii w zakładzie w Biskupicach, w których dotychczas produkował baterie do samochodów elektrycznych. Polski zakład LG Energy Solution będzie jedyną europejską fabryką magazynów energii, w której powstawać będą kompletne urządzenia, począwszy od ogniw bateryjnych po systemy gotowe do dostarczenia inwestorom.
LG Energy Solution od zeszłego roku sygnalizuje uruchomienie produkcji magazynów energii w swoim zakładzie w Biskupicach pod Wrocławiem, będącym dotychczas największą europejską fabryką baterii do samochodów elektrycznych. Koreański koncern podjął decyzję o dywersyfikacji produkcji w Biskupicach poprzez uruchomienie produkcji magazynów. Była to odpowiedź na zeszłoroczny spadek zamówień na baterie do elektryków od europejskich koncernów motoryzacyjnych, ale też reakcja ba coraz większe zapotrzebowanie na stacjonarne urządzenia do przechowywania energii.
Pod koniec zeszłego roku kierownictwo polskiej fabryki LG Energy Solution poinformowało, że uruchamiając produkcję magazynów w Biskupicach, skupi się najpierw na urządzeniach przeznaczonych do dużych, sieciowych inwestycji. Firma zamierza rozpocząć europejską ekspansję w tym obszarze od rynku polskiego. Koreańczycy mają już w tym zakresie pierwszy duży sukces. Kilka miesięcy temu LG Energy Solution podpisało umowę wartą ponad 1,5 mld zł brutto na dostawę magazynów do ogromnej inwestycji, którą w Żarnowcu na Pomorzu planuje PGE. Powstanie tam jeden z największych magazynów energii w Europie o docelowej pojemności 981 MWh.
Jedyny taki producent magazynów energii w Europie
Teraz LG Energy Solution ogłosiło, że produkcja magazynów energii w Biskupicach ruszy w drugiej połowie tego roku. Jak podkreślono w komunikacie wysłanym do naszej redakcji, dzięki zakładowi we Wrocławiu LG Energy Solution będzie jedynym producentem magazynów energii w Europie, który będzie mógł wytwarzać produkty od ogniwa aż po kompletny system.
To strategiczne posunięcie zapewni firmie przewagę konkurencyjną w zakresie szybszej reakcji na potrzeby rynku, niższych kosztów logistyki oraz lepszego dostosowania do lokalnych uwarunkowań. Firma potwierdziła również swoje zaangażowanie w dostarczanie wysoce spersonalizowanych rozwiązań „pod klucz”, realizowanych we współpracy z lokalnymi partnerami – integratorami systemów oraz firmami EPC (inżynieryjno-dostawczo-wykonawczymi) – poinformowało nas LG Energy Solution.
LG Energy Solution na razie nie odpowiedziało na nasze pytania o szczegóły rozwiązań, które będą produkowane w fabryce pod Wrocławiem. Wiele wskazuje jednak na to, że będą to urządzenia, które LG Energy Solution pokazał podczas odbywających się w zeszłym tygodniu targów Intersolar.
Magazyny energii LG na targach Intersolar
Swoje najnowsze rozwiązania w zakresie magazynowania energii LG Energy Solution prezentowało w zeszłym tygodniu w Monachium podczas największych europejskich targów fotowoltaiki i magazynowania energii Intersolar oraz EES Europe.
Magazyny sieciowe
Na monachijskich targach koreański producent pokazał magazyny energii dla sieci energetycznych oparte na ogniwach LFP. Zaprezentowano zintegrowany system DC w kontenerze 20-stopowym, który ma być produkowany w Polsce.
Jak tłumaczy LG, to rozwiązanie bazuje na ogniwie JF2S produkowanym we wrocławskim zakładzie LG Energy Solution i oferuje 2,7-krotnie większą pojemność w porównaniu do poprzedniego ogniwa JF1. Pakiet JF2S wykorzystuje modułową konstrukcję, w której trzy moduły tworzą jedną jednostkę. Takie rozwiązanie ma ograniczać przestrzeń między pakietami, jaką zwykle zajmują stojaki, umożliwiając zainstalowanie większej liczby pakietów na tej samej powierzchni. To znacznie zwiększa gęstość energetyczną w porównaniu do wcześniejszych modeli. Między ogniwami zastosowano barierę termiczną dla zwiększenia bezpieczeństwa, a każdy moduł został wyposażony w płytę chłodzenia cieczą, co umożliwia zarządzanie temperaturą baterii.
Magazyny domowe
W strefie baterii dla domów na targach w Monachium firma pokazała europejską linię domowych magazynów energii JF1R i JF1 o konstrukcji modułowej. Dzięki systemowi plug-and-play montaż magazynu będzie mógł zostać wykonany przez jednego technika i ma zajmować zaledwie 10 minut. Zasilane autorskim algorytmem SoX baterie mają oferować najwyższą w branży dokładność szacowania stanu naładowania, co ma zapewniać niezawodną pracę. Produkty będą objęte 15-letnią gwarancją.
Magazyny dla infrastruktury IT
Na targach w Monachium LG Energy Solution zaprezentowało także swoje rozwiązanie bateryjne UPS (Uninterruptible Power Supply), które ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby infrastruktury IT, w tym centrów danych AI. Dzięki wysokiej gęstości energetycznej możliwa ma być kompaktowa instalacja przy maksymalizacji pojemności zapasowej, co umożliwia technologia baterii o wysokiej mocy.
Wstępnie zmontowany UPS ma znacząco skrócić czas instalacji oraz ograniczyć koszty transportu i montażu. Zastosowanie zasilacza impulsowego (SMPS) ma umożliwiać niezależne działanie systemu zarządzania baterią (BMS) oraz jednostki zabezpieczającej baterię (BPU) bez potrzeby korzystania z zewnętrznego źródła zasilania.
Paszport bateryjny
LG Energy Solution pokazało w Niemczech również pilotażową wersję Battery Passport – cyfrowego paszportu baterii, będącego odpowiedzią na unijne rozporządzenie dotyczące baterii (2023/1542). Wprowadza ono obowiązek stosowania bateryjnych paszportów od lutego 2027 r. Paszport zawiera cyfrową dokumentację danych z całego łańcucha wartości baterii, w tym informacje o zrównoważonym rozwoju i parametrach technicznych.
Firma planuje również stworzenie systemu zarządzania zgodnością z regulacjami – Battery Regulation Management (BRM) – który będzie efektywnie gromadzić dane i udostępniać je klientom oraz interesariuszom.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nie już w 2025 roku, lecz dopiero.Taką produkcję należało uruchomić najpóźniej pod stycznia 2024 roku