G. Tobiszowski: stop likwidacji węgla jako paliwa do domów

G. Tobiszowski: stop likwidacji węgla jako paliwa do domów
Grzegorz Tobiszowski. Fot. Ministerstwo Energii

Odpowiedzialny w Ministerstwie Energii jednocześnie za sektory górnictwa i odnawialnych źródeł energii wiceminister Grzegorz Tobiszowski stanowczo sprzeciwił się możliwości wycofywania węgla jako paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domów.

Kandydujący z list Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski odniósł się w ten sposób do słów lidera Koalicji Europejskiej Grzegorza Schetyny, który zapowiedział wycofanie się z węgla jako paliwa do ogrzewania domów.

Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady – taką deklarację złożył Grzegorz Schetyna w weekend na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu.

REKLAMA

Grzegorz Tobiszowski, nazywając wypowiedź Grzegorza Schetyny„bardzo niebezpieczną”, ocenił w wypowiedzi dla mediów, że polskie górnictwo „wychodzi na prostą i zaczyna być postrzegane jako nowoczesne”.

To stygmatyzowanie węgla kamiennego, podczas gdy po wdrożeniu nowych technologii my jesteśmy liderem światowym, jeśli chodzi o nowoczesne technologie nie tylko zarządcze, ale również jeśli chodzi o wydobywanie surowca i wprowadzanie na rynek nowoczesnych gatunków węgla (…) Jesteśmy zapraszani na różne kongresy, by dzielić się naszymi technologiami, innowacjami  – zapewniał Grzegorz Tobiszowski.

REKLAMA

– Kiedy pokazujemy, że potrafimy zarządzać w sektorze wydobywczym, wdrażamy nowe technologie, wdrażamy innowacyjność (…), kiedy pokazujemy, że wykorzystujemy w produkcji metan, kiedy pokazujemy, że gaz z koksowni wykorzystujemy przemysłowo, że wdrażamy technologie wykorzystania chociażby hałd pod fotowoltaikę, to wtedy się okazuje, że Platforma wskazuje, że kopalnie im przeszkadzają – stwierdził wiceminister energii.  

Odnosząc się do problemu zanieczyszczania powietrza, wiceminister Tobiszowski ocenił, że to nie węgiel jest głównym powodem smogu, ale jest nim spalanie śmieci.

– Dzisiaj zamiast wspierać sektor, zamiast budować wokół niego dobre fluidy, zamiast pokazywać, że jesteśmy dobrzy w zarządzaniu w przemyśle, tym nowoczesnym przemyśle, to my dzisiaj mamy informację: likwidujemy węgiel kamienny. Wypowiedź bez precedensu – komentował Grzegorz Tobiszowski, zapewniając że obecny rząd wdraża zatwierdzony w Brukseli program „kotłów nowej generacji, w których węgiel jest spalany ekologicznie”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.