Minister Tchórzewski chce podatku od śladu węglowego

Minister Tchórzewski chce podatku od śladu węglowego
Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Minister energii Krzysztof Tchórzewski chce wprowadzenia w Unii Europejskiej podatku naliczanego od towarów zgodnie z ich śladem węglowym. Objęte mają być nim jednak nie towary produkowane w UE, ale importowane na jej teren, co ma być elementem ochrony europejskiego przemysłu ponoszącego koszty emisji CO2.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił wczoraj podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że wynikiem debaty na temat polityki klimatycznej w Unii Europejskiej powinna być „konieczność wprowadzenia podatku od śladu węglowego towarów importowanych”.

Myślę, że w Unii Europejskiej taki podatek powinien być wprowadzony (…) Jeżeli nie wszystkie gospodarki na świecie będą ponosić koszty emisji dwutlenku węgla to doświadczymy negatywnych zmian przemysłowych i negatywnych zmian w gospodarce. My, patrząc z perspektywy dużych inwestycji w energetyce, musimy też patrzeć w takiej perspektywie, aby realizowały je przynajmniej w większej części firmy nasze lokalne ocenił minister.

REKLAMA

Jeżeli importujemy produkty z dużym udziałem węgla (…) to powinniśmy oczekiwać, że z tego tytułu też ktoś zapłaci podatek i w ramach Unii Europejskiej taki podatek od śladu węglowego powinien zostać wprowadzony – ocenił minister, zwracając się o poparcie tego postulatu do europosłów „bez względu na reprezentowaną opcję polityczną”.

Szef resortu energii stwierdził, że Europa traci konkurencyjność gospodarczą w związku z walką z emisją dwutlenku węgla, podczas gdy jej udział w globalnych emisjach CO2 wynosi około 10 proc.

REKLAMA

 Jeżeli nie przeniesiemy na inne regiony świata tej odpowiedzialności, to po prostu jako gospodarka będziemy ginąć. Dlatego też wydaje się, że wynikiem tej dyskusji jest konieczność wprowadzenia podatku od śladu węglowego, podatku od importu dodał. 

Największym emitentem CO2 na świecie są Chiny, które według serwisu Ourworldindata.org w 2016 roku wygenerowały ok. 10,1 mld ton CO2, a drugi największy emitent to Stany Zjednoczone, które w tym samym roku wytworzyły 5,3 mld ton CO2.

Kolejne miejsca przypadają w tym zestawieniu Indiom (2,4 mld ton) i Rosji (1,6 mld ton), natomiast na piątym miejscu znalazły się Niemcy z emisjami rzędu 0,8 mld ton CO2. W tym samym roku emisje CO2 w Polsce wyniosły ok. 0,3 mld ton.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.