Rząd doprecyzuje zasady obsługi prosumentów przez OSD

Rząd doprecyzuje zasady obsługi prosumentów przez OSD
Piotr Woźny. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które pracuje nad nowymi regulacjami dla energetyki prosumenckiej, zapewnia, że znajdą się one w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, którym w przyszłym tygodniu ma się zająć Stały Komitet Rada Ministrów. Piotr Woźny, rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem, potwierdził wczoraj, że prosumenci mogą spodziewać się dwóch nowych rozwiązań.

Przygotowana przez Ministerstwo Energii nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, której głównym zadaniem jest umożliwienie przeprowadzenia tegorocznych aukcji przeznaczonych dla większych elektrowni OZE, ma trafić w przyszłym tygodniu na Stały Komitet Rady Ministrów.   

Chociaż wstępnie ta regulacja miała nie zawierać nowych rozwiązań dla energetyki prosumenckiej, na ostatniej prostej zostaną do niej dopisane rozwiązania mające sprzyjać inwestorom planującym uruchomienie mniejszych instalacji OZE, produkujących energię także na własny użytek.

REKLAMA

Wczoraj podczas prezentacji nowego produktu gwarancji kredytowych dla przedsiębiorców planujących uruchomienie własnych instalacji fotowoltaicznych rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem Piotr Woźny potwierdził, że w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE pojawiają się zapisy umożliwiające objęcie przedsiębiorców definicją prosumenta, a także otwierające możliwość wprowadzenia ułatwień w procesie inwestycji prosumenckich.

W drugim przypadku nie możemy się jednak spodziewać wejścia w życie tych ułatwień wraz ze znowelizowaniem ustawy o OZE.

W ustawie ma się pojawić jedynie delegacja do rozporządzenia, w którym mają zostać doprecyzowane zasady obsługi prosumenta przez operatorów systemów dystrybucyjnych.

REKLAMA

Takie rozporządzenie ma opracować wspólnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Energii, a wybór takiej ścieżki legislacyjnej, w miejsce bezpośrednich zmian w ustawie o OZE przy okazji najnowszej nowelizacji, może jednak oznaczać, że prosumenci na ułatwienia w procesie przyłączania do sieci będą musieli poczekać dłużej.

Poza zmianami wprowadzonymi do najbliższej nowelizacji ustawy o OZE międzyresortowy zespół ds. energetyki prosumenckiej, którym kieruje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, ma opracować kolejne rozwiązania dla prosumentów, które jednak nie znajdą się jeszcze w aktualnie procedowanym projekcie nowelizacji, ale mają się pojawić w kolejnej noweli zapowiedzianej już przez Ministerstwo Energii.

Na razie nie jest pewne, czy mimo objęcia przedsiębiorców definicją prosumenta będą mogli oni mogli skorzystać z dedykowanego prosumentom systemu rozliczeń w postaci opustów i czy zachowają opcję wyboru rozliczeń w dotychczasowym systemie sprzedaży nadwyżek niewykorzystanej energii po średniej cenie hurtowej.

Sprawą otwartą pozostaje też  to, czy i ewentualnie kiedy rząd zdecyduje się na rozszerzenie ułatwień w inwestycjach na instalacje OZE o mocy większej niż 50 kW, które mogłyby produkować energię np. na użytek przedsiębiorstw, przyczyniając się do ograniczania rosnących kosztów energii.

Ponadto nie jest pewne, czy i kiedy zostanie spełniona obietnica minister Emilewicz, która zapowiedziała obniżenie podatku VAT dla mikroinstalacji fotowoltaicznych realizowanych na gruncie czy budynkach gospodarczych z 23 do 8 proc., a więc do poziomu funkcjonującego już w przypadku fotowoltaiki instalowanej na dachach domów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.