Na Węgrzech powstanie miasto zasilane OZE
Konsorcjum niemieckich inwestorów szykuje wyceniany na 1 miliard euro projekt budowy na Węgrzech miasta i strefy przemysłowej funkcjonujących zgodnie ze standardami zrównoważonego rozwoju, zakładającymi m.in. wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Strefa łącząca funkcje rolnicze, komercyjne i mieszkaniowe ma powstać na obszarze 330 hektarów w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją.
Inwestorzy – jeden z największych europejskich koncernów energetycznych E.ON oraz niemiecki deweloper FAKT AG – zakładają budowę największej w Europie hodowli ryb, infrastruktury przetwórstwa i centrum dystrybucyjnego, a ponadto uruchomienie na miejscu szkół, centrów handlowych czy hoteli.
Projekt zakłada zasilenie europejskiego „miasta przyszłości” energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, w połączeniu z inteligentnymi sieciami, aby zapewnić projektowi neutralność pod względem emisji CO2.
E.ON ma obecnie pracować nad założeniami projektu, aby urzeczywistnić wizję zasilania nowego miasta energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
FAKT i E.ON – obie firmy mają siedziby w niemieckim Essen – już wcześniej podjęły współpracę w celu budowy zrównoważonej infrastruktury, wykorzystującej koncepcję rozproszonej energetyki czy elektromobilności, i realizują już pierwsze projekty w miastach Recklinghausen i Bergkamen położonych w landzie Nadrenia-Północna Westfalia.
E.ON współpracuje też z innymi deweloperami i inwestorami, wdrażając w realizowanej przez nich infrastrukturze technologie OZE.
W 2017 roku E.ON porozumiał się z firmą Vonovia, która jest największym zarządcą nieruchomości mieszkaniowych za naszą zachodnią granicą, na temat montażu dachowych systemów fotowoltaicznych na dachach budynków zarządzanych przez Vonovię.
Efekty współpracy obu firm to montaż instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy 2,2 MW na dachach 56 budynków mieszkalnych w Dreźnie.
Wcześniej E.ON zainstalował ponad 100 systemów fotowoltaicznych na dachach budynków zarządzanych przez Vonovię, które znajdują się w 15 niemieckich miastach, w tym w Monachium, Frankfurcie, Stuttgarcie czy Mannheim.
Niemiecki koncern energetyczny oferuje swoim klientom posiadającym instalacje fotowoltaiczne usługę wirtualnego magazynu energii SolarCloud, która umożliwia „przechowywanie” nadwyżek wyprodukowanej przez nich energii na wirtualnym koncie i odebranie ich w dowolnym momencie bez ponoszenia dodatkowych opłat.
E.ON zapowiedział też umożliwienie prosumentom bezpośredniej odsprzedaży energii dla sąsiadów lub zastosowanie rozwiązania, które – jak określa to w komunikacie E.ON – umożliwi im „dzielenie się energią ze znajomymi”.
Niemiecki koncern w ramach swojej oferty dla klientów zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznej oferuje ponadto gwarancję efektów finansowych w ramach usługi o nazwie Sunshine Guarantee. Za uzyskany w rzeczywistości niższy efekt – w stosunku do prognozy – E.ON ma gwarantować finansową rekompensatę.
E.ON ma już na koncie wykonanie pierwszych instalacji fotowoltaicznych również na Węgrzech. Kolejny realizowany tam projekt zakłada budowę największej w Europie dachowej instalacji PV, która ma powstać na halach fabryki Audi.
Więcej na ten temat w artykule: Największa dachowa instalacja PV w Europie na halach Audi.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.