Nowy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Nowy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Energii przedstawił zaktualizowany i rozszerzony projekt dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego”.

Przedstawiamy zaktualizowany po konsultacjach społecznych projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Uwzględnia on wiele ze zgłoszonych uwag, a jego priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki, aby przebiegała ona w sposób bezpieczny dla ludzi i gospodarki – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Ministerstwo Energii zapewnia, że PEP2040 stanowi odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach oraz wyznacza kierunki rozwoju sektora energii z  uwzględnieniem zadań niezbędnych do realizacji w perspektywie krótkookresowej.

REKLAMA

Realizacja PEP2040 ma się odbywać poprzez osiem kierunków działań w sektorze paliwowo-energetycznym, podzielonych na zadania wykonawcze.

Nowy dokument zawiera szereg zmian w stosunku do projektu opublikowanego w listopadzie 2018 r. Zaimplementowane zostały m.in. wnioski z konsultacji publicznych i międzyresortowych, zweryfikowano cele, wprowadzono nowe zadania, uzupełniono prognozy energetyczne.

Poza projektem dokumentu PEP2040, Ministerstwo Energii przedstawia także trzy załączniki.

Pierwszy to ocena realizacji poprzedniej polityki energetycznej państwa, w której podsumowano realizację priorytetów wskazanych w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku” oraz kierunków wynikających ze strategii „Bezpieczeństwa energetyczne i środowisko – perspektywa do 2020 r.”.

REKLAMA

Drugi dokument zawiera wnioski z analiz prognostycznych dla sektora energetycznego. W tym dokumencie zaprezentowano szereg prognoz dla sektora paliwowo-energetycznego przy założeniu realizacji działań, które zakłada PEP2040.

Przedstawiono projekcje zużycia energii pierwotnej i finalnej w podziale na rodzaj paliwa i sektory, prognozy wytwarzania i mocy zainstalowanej energii elektrycznej oraz cen dla poszczególnych grup odbiorców. Uwzględniono także nakłady inwestycyjne niezbędne do poniesienia w sektorze elektroenergetycznym.

Trzeci załącznik to strategiczna ocena oddziaływania na środowisko PEP2040 (SOOŚ), w której przedstawiono analizę możliwego pozytywnego i negatywnego wpływu realizacji PEP2040 na środowisko – zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Uwagi do dokumentów można zgłaszać do 29 listopada 2019 r. wyłącznie drogą elektroniczną na adres polityka.energetyczna@me.gov.pl przy wykorzystaniu formularza zamieszczonego na stronach ME.

Projekt dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego” wraz z załącznikami można pobrać na stronie Ministerstwa Energii pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.