Przed kilkoma dniami wyciekły do mediów założenia tworzonego przez Komisję Europejską tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, czyli nowej strategii, która ma doprowadzić do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej. Teraz KE obiecuje przeznaczenie na ten cel ogromnych pieniędzy.
Odbywający się w Madrycie szczyt klimatyczny COP25 sprzyja deklaracjom związanym z dekarbonizacją, które padają ze strony kolejnych firm i międzynarodowych instytucji.
Wcześniej w tym tygodniu przeznaczenie astronomicznej sumy 1 bln euro na finansowanie inwestycji związanych z ochroną środowiska do 2030 r. zapowiedział Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).
Natomiast wczoraj szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przeznaczenie – we współpracy z EBI – na dekarbonizację europejskiej energetyki w latach 2021-27 kwoty 100 mld euro.
Takie pieniądze mają umożliwić realizację nowej unijnej strategii energetycznej – tzw. Europejskiego Zielonego Ładu – nad którym prace rozpoczyna Komisja Europejska.
Jeden z pierwszych celów, które stawia KE pod kierownictwem Ursuli von der Leyen, to przyjęcie w pierwszych miesiącach przyszłego roku prawnie wiążącego celu osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej Unii Europejskiej d 2050 r.
Z draftu agendy, który wyciekł do mediów, wynika, że KE będzie chciała ponadto przeforsować zwiększenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku do 50-55 proc. w porównaniu do celu 40 proc. zawartego w przyjętym wcześniej tzw. Pakiecie zimowym.
O ogromne pieniądze na transformację energetyczną, które złagodzą potencjalne, negatywne skutki wycofania się z węgla, chce powalczyć Polska.
Więcej na temat nowych pomysłów Komisji Europejskiej na transformację energetyki w artykule: Plan na "Europejski Zielony Ład". Poznaliśmy szczegóły.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.