Plan na „Europejski Zielony Ład”. Poznaliśmy szczegóły

Plan na "Europejski Zielony Ład". Poznaliśmy szczegóły
Fot. Ursula von den Leyen, EU2017EE Estonian Presidency

Komisja Europejska pod kierownictwem Ursuli von der Leyen zabrała się za przygotowanie nowej strategii, której celem jest osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej. KE zakłada, że taki cel stanie się formalnie wiążący w UE już do marca przyszłego roku.

Tuż przed rozpoczynającym się dzisiaj w Madrycie szczytem klimatycznym COP25 poznaliśmy harmonogram prac nad tzw. Europejskim Zielonym Ładem, którego wdrożenie ma zapewnić Unii Europejskiej pozycję globalnego lidera w walce ze zmianami klimatu.

Z dokumentu, który miał zostać skierowany do konsultacji z państwami UE, a który teraz wyciekł do mediów, wynika, że założenia Europejskiego Zielonego Ładu zostaną szczegółowo przedstawione przez Komisję Europejską w dniu 11 grudnia br. – trzy lata po tym, jak KE po raz pierwszy zaproponowała założenia unijnej strategii energetycznej do roku 2030 – dyrektyw i rozporządzeń zebranych w ramach tzw. Pakietu zimowego, nad którym prace zostały sfinalizowane w tym roku.

REKLAMA

Regulacje przyjęte w ramach Pakietu zimowego zakładają m.in. zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym do 32 proc. do roku 2030, co ma z kolei prowadzić – wraz z realizacją działań zwiększających efektywność energetyczną – do ograniczenia unijnych emisji CO2 o 40 proc. w porównaniu z emisjami z 1990 r.

Teraz Komisja Europejska chce pójść dalej, planując strategię dojścia do tzw. neutralności klimatycznej do 2050 r., co oznacza, że jeśli do tego czasu w Unii Europejskiej emitowane będą jeszcze gazy cieplarniane, ich emisja będzie musiała zostać zneutralizowana np. przez technologie wychwytywania i przechowywania CO2.

Strategia tzw. European Green Deal ma zostać opracowana do marca przyszłego roku, ale teraz wiadomo już więcej, na czym będzie chciała skupić się Komisja Europejska.

Z draftu agendy, który wyciekł do mediów, wynika, że KE będzie chciała przeforsować zwiększenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku do 50-55 proc. w porównaniu do celu 40 proc. zawartego w Pakiecie zimowym (Greenpeace ocenił już, że nowa propozycja to za mało, aby sprzyjała realizacji celu Porozumienia Paryskiego i że potrzebny jest cel co najmniej 65 proc.).

W ramach nowej strategii Komisja ma położyć nacisk na eliminowanie prawa stosowanego przez poszczególne kraje UE, które blokuje postęp w zakresie realizacji celów unijnej strategii klimatycznej.

Komisja ma ponadto przygotować dodatkowe instrumenty, które umożliwią poszczególnym państwom realizację bardziej ambitnych celów jeśli chodzi o krajowe strategie energetyczne, a ponadto KE zakłada przygotowanie nowych mechanizmów jeśli chodzi o poprawę efektywności energetycznej w budownictwie w ramach inicjatywy określanej na razie roboczo jako „renovation wave”.

REKLAMA

W tym celu, oprócz rewizji unijnego i krajowych budżetów na działania związane z ochroną środowiska, KE ma zaproponować do czerwca przyszłego roku nową unijną strategię finansowania inwestycji.

Ponadto Komisja ma doprowadzić do rewizji dotychczasowych zasad przyznawania pomocy publicznej jeśli chodzi o projekty pro-środowiskowe – które obecnie umożliwiają stosowanie wyjątków jeśli chodzi o wspieranie przez kraje UE inwestycji m.in. w odnawialne źródła energii.

Ponadto Bruksela ma doprowadzić do rewizji unijnego prawa podatkowego, aby sprzyjało realizacji celów klimatycznych, a także chce rozszerzyć europejski system handlu emisjami CO2 na sektory transportu drogowego i morskiego oraz ograniczyć przydział darmowych uprawnień dla transportu lotniczego.

Inny cel w obszarze transportu, który postawiła na razie Komisja, to przeniesienie transportu 3/4 ładunków z transportu drogowego na kolejowy.

Ponadto Bruksela ma forsować zmianę unijnych dyrektyw jeśli chodzi o ochronę powietrza i innych zasobów naturalnych, aby umożliwiły osiągnięcie standardów nakreślonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Ponadto, aby zapewnić odpowiedni dopływ innowacji w budowaniu nowego Europejskiego Zielonego Ładu, KE chce przygotować nowe programy dofinansowania badań i rozwoju.

Jeszcze w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020 Bruksela ma przeznaczyć dodatkowe 0,5 mld euro na wspólne projekty badawcze realizowane przez podmioty z państw UE, a od początku 2021 r. ma ruszyć nowy program określany jako Horizon Europe z budżetem 2 mld euro, w którym przynajmniej 35 proc. środków ma wspierać projekty związane z nową strategią klimatyczną UE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.