PSE sprawdził możliwości DSR

PSE sprawdził możliwości DSR
Fot. shinazy, flickr cc

W ubiegłym miesiącu Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły obowiązkowe testy redukcji zużycia energii elektrycznej produktów zakontraktowanych w ramach usługi redukcji popytu na żądane (Demand Side Response, DSR).

Przeprowadzone testy dotyczyły Programu Gwarantowanego (Pakiet 1Z, obszar Kraj) 2020. Jak informuje PSE, produkty wszystkich wykonawców zostały przetestowane z wynikiem pozytywnym. Tym samym potwierdzono ich zdolność do redukcji zużycia energii elektrycznej na polecenie Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) zgodnie z zakontraktowanymi parametrami.

Usługa w pakiecie zimowym świadczona jest w okresie od 1 lutego do 31 marca 2020 oraz od 1 października do 30 listopada 2020 r.

REKLAMA

Przeprowadzenie z wynikiem pozytywnym obowiązkowego testu redukcji stanowi warunek konieczny do świadczenia usługi redukcji w Programie Gwarantowanym przez wyłonionych w przetargu wykonawców.

Jak podkreślają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, jednym z ich podstawowych obowiązków jako krajowego operatora systemu przesyłowego jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, realizowane m.in. poprzez zakup usług systemowych.

Jednym z narzędzi służących PSE do realizacji wskazanych w ustawie zadań są tzw. usługi DSR, czyli usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP polegające na zmniejszeniu poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej w wybranych godzinach.

PSE podkreśla, że dzięki pozyskaniu wykonawców tych usług zwiększy się pewność zasilania odbiorców i wzrośnie możliwość uniknięcia ewentualnych ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, poprzez wprowadzanie tzw. stopni zasilania, w sytuacjach niedoboru mocy w systemie. Ponadto podmioty świadczący usługę DSR zyskały możliwość uzyskania dodatkowych przychodów.

Usługi DSR świadczone są przez wykonawców w okresach kwartalnych. Wykonawcy wybierani są w postępowaniach przetargowych.

Usługę DSR może świadczyć każdy odbiorca przyłączony do sieci elektroenergetycznej, który został pozytywnie zweryfikowany przez operatora systemu (tzw. ORed).

REKLAMA

Weryfikacja dla odbiorców objętych ograniczeniami w poborze i dostarczaniu energii elektrycznej ma być prowadzona w sposób nieangażujący uczestnika i ma polegać na sprawdzeniu posiadania przez uczestnika odpowiedniego układu pomiarowego umożliwiającego rozliczenie.

W zależności od potencjału redukcji odbiorca może zawrzeć umowę bezpośrednio z PSE S.A. – na 1 MW mocy redukcji lub więcej w Programie Bieżącym Uproszczonym i 10 MW mocy redukcji lub więcej w Programach Gwarantowanym i Bieżącym – lub z tzw. podmiotem agregującym, który będzie go reprezentował w relacji z PSE S.A. – jeżeli odbiorca nie ma wystarczającego potencjału redukcji lub chce powierzyć obowiązki związane z zawarciem umowy innemu podmiotowi.

PSE S.A. oferują trzy programy w ramach usługi DSR. 

Program Gwarantowany jest skierowany do wykonawców, którzy mogą zagwarantować wykonanie redukcji w okresie kontraktacji poprzez zaoferowanie produktów od 10 MW do 200 MW. Wykonawcy za zakontraktowane produkty otrzymują wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do redukcji, a także dodatkowe wynagrodzenie za obniżenie zużycia energii elektrycznej na wezwanie OSP.

Program Bieżący jest zorientowany na odbiorców, którzy mogą redukować swoje zapotrzebowanie jedynie w pewnych podokresach okresu kontraktacji, zależnych od bieżących warunków ich funkcjonowania. Odbiorcom tym przysługuje wynagrodzenie za zrealizowanie redukcji i nie przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do wykonania redukcji.

Przystąpienie do Programu Bieżącego nie nakłada na usługodawców obowiązku posiadania certyfikowanych ORed w dniu składania ofert przetargowych i zawarcia umowy. Wskazanie certyfikowanych ORed wymagane jest w momencie, kiedy usługodawca będzie oferował wykonanie usługi oraz rozliczenia redukcji.

Natomiast trzeci z programów – Program Bieżący Uproszczony (tzw. PBU) – jest adresowany głównie do średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw, zainteresowanych uzyskaniem dodatkowych przychodów z redukcji zapotrzebowania na moc, które podlegają ograniczeniom w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.

Jak podkreśla PSE, w programie PBU, w odróżnieniu do innych programów DSR, odbiorcy nie ponoszą kar w przypadku nieudanej redukcji swojego zapotrzebowania na energię w terminie wyznaczonym przez OSP. Poza uproszczeniem sposobu wyznaczania profilu bazowego wydłużono okres od aktywacji do realizacji redukcji. Dodatkowo PSE  wprowadziły w PBU parametr lokalizacyjny i zmniejszyły dolną granicę mocy redukcji do 1 MW, która umożliwia zawarcie umowy bezpośrednio z PSE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.