Ile płacimy za energię w porównaniu do sąsiadów z UE?

Ile płacimy za energię w porównaniu do sąsiadów z UE?

Ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym w Polsce należą do najwyższych w Europie. Sytuacja wygląda inaczej, gdy przyjrzymy się cenom dla odbiorcy końcowego, w które wliczone są różnego rodzaju opłaty i podatki. Raport na temat detalicznych kosztów energii w pierwszym kwartale 2020 r. opublikowała Komisja Europejska.

Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej dowiadujmy się, że w pierwszym kwartale 2020 roku zużycie energii na terenie Unii Europejskiej było niższe o 3 proc. w porównaniu do zużycia z analogicznego kwartału 2019 roku. Wpływ miały na to początki epidemii i wywołanego nią kryzysu gospodarczego, ale także cieplejsza zima. Średnia temperatura w tym czasie była o 2,7 st. C wyższa niż przed rokiem.

Polska należała do krajów, w których zużycie energii spadło najbardziej – o 4,3 procent. Większy spadek na poziomie 4,5 proc. odnotowali tylko Włosi.

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2020 r. średnia cena energii dla odbiorcy końcowego na terenie Unii Europejskiej wzrosła o 1 proc. w porównaniu do I kwartału 2019 r.

Polska i Litwa były państwami Unii Europejskiej, w których średnia cena energii dla gospodarstw domowych wzrosła najbardziej (+14 proc. r/r), nieco mniejszy wzrost odnotowano we Francji (+11 proc.), z kolei największy spadek Komisja Europejska odnotowuje w Holandii (-38 proc.), co KE tłymaczy zmniejszeniem obciążeń podatkowych, a także w Słowenii (-26 proc.).

W przypadku gospodarstw domowych najwyższe koszty energii w I kwartale 2020 r. występowały tradycyjnie w Niemczech (297,5 EUR/MWh) oraz w Danii (292,4 EUR/MWh) i Belgii (275,6 EUR/MWh).

Z kolei najmniej energia kosztowała gospodarstwa domowe w Bułgarii (95,8 EUR/MWh), na Węgrzech (109,7 EUR/MWh) w Słowenii (121 EUR/MWh) i w Holandii (127,7 EUR/MWh).

Średni koszt energii dla odbiorców w taryfie G w naszym kraju wyniósł 153,7 EUR/MWh.

Średnie koszty energii dla gospodarstw domowych w UE w I kwartale 2020 r. Dane w eurocentach/kWh. Źródło: Komisja Europejska.

Z kolei w przypadku finalnych cen energii dla przemysłu najwyższe wartości Komisja Europejska odnotowuje za pierwszy kwartał 2020 r w Niemczech (163,6 EUR/MWh), we Włoszech (160,9 EUR/MWh), na Słowacji (143,3 EUR/MWh) oraz w Irlandii (142,3 EUR/MWh).

Najniższe koszty dla tej grupy odbiorców występowały w Szwecji (61,7 EUR/MWh), Danii (68,1 EUR/MWh), Finlandii (73 EUR/MWh), a także w Estonii (74,5 EUR/MWh).

REKLAMA

Średnia cena dla przedsiębiorstw w Polsce wyniosła 92,5 EUR/MWh i była zbliżona do ceny na Węgrzech, we Francji czy w Hiszpanii.

Średnie koszty energii dla przedsiębiorstw w UE w I kwartale 2020 r. Dane w eurocentach/kWh. Źródło: Komisja Europejska. 

Zupełnie inaczej wyglądała w I kwartale 2020 r. sytuacja jeśli chodzi o ceny energii na rynku hurtowym. Tutaj najwyższa średnia cena została odnotowano kolejno w Grecji (50,4 EUR/MWh), na Malcie (45,3 EUR/MWh), w Bułgarii (41,6 EUR/MWh) oraz Rumunii (41 EUR/MWh), na Węgrzech (40,9 EUR/MWh) i w Polsce (40,6 EUR/MWh).

W przypadku Polski jako powód wysokiej ceny energii na rynku hurtowym Komisja Europejska wskazuje na obciążenie dominującej w naszym kraju generacji węglowej kosztami emisji CO2.

Z kolei najniższa cena energii na rynku hurtowym została odnotowana przez KE w Norwegii (15,1 EUR/MWh) oraz w Szwecji (16,7 EUR/MWh), co KE tłumaczy wysokim stanem wód, z których korzystają skandynawskie elektrownie wodne, a także dobrymi warunkami wiatrowymi.

Średnia hurtowa cena energii w Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosła 34 EUR/MWh i była niższa o 33 proc. w porównaniu do ceny z analogicznego kwartału ubiegłego roku. Z kolei w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r. KE odnotowuje spadek o 24 proc.

Średnie ceny energii na rynkach hurtowych w UE w I kwartale 2020 r. Dane w euro/MWh. Źródło: Komisja Europejska.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.