EFL: Polskie firmy nadal nieprzekonane do zielonych inwestycji

EFL: Polskie firmy nadal nieprzekonane do zielonych inwestycji

Z raportu „Zielona energia w MŚP. Pod lupą” wynika, zdecydowana większość małych i średnich przedsiębiorstw w ogóle nie korzysta z energii odnawialnej. Najwięcej 4 proc. firm z sektora MŚP inwestuje w fotowoltaikę, a 8 proc. firm planuje taką inwestycję w przyszłości, w tym 30 proc. średnich przedsiębiorstw.

W badaniu przeprowadzonym przez Europejski Fundusz Leasingowy wśród małych i średnich przedsiębiorstw zostały zidentyfikowane trzy największe bariery hamujące decyzje przedsiębiorców o inwestycjach w odnawialne źródła energii.

W opinii 87 proc. zapytanych są to zbyt wysokie koszty początkowe, 79 proc. – długi okres zwrotu z inwestycji, a ponad połowę firm wskazało na przyczynę w postaci braku dofinansowania. Mikrofirmy zdecydowanie częściej niż pozostali badani wskazują, że wydatki na energię stanowią zbyt małą część kosztów, aby inwestować w OZE.

REKLAMA

Natomiast wraz ze wzrostem wielkości firmy przedsiębiorcy częściej wskazywali na skomplikowane procedury i regulacje prawne oraz brak wiedzy i miejsca do zamontowania instalacji energii odnawialnej.

EFL ocenia, że pieniądze z jednej strony hamują przechodzenie MŚP na zieloną energię, a z drugiej strony mogą przyczynić się do przyspieszenia tego procesu.

TOP3 czynników, które przekonałyby firmy do decyzji o zainwestowaniu w OZE, stanowią zachęty finansowe. W tym 7 na 10 przedsiębiorców oczekuje łatwiejszego dostępu do finansowania, 6 na 10 – tańszych technologii, a blisko połowa – wyższych dopłat.

– Już rok temu badając obszar społecznej odpowiedzialności biznesu, wskazywaliśmy na istnienie globalnego megatrendu, jakim jest troska biznesu o środowisko naturalne. Polskie MŚP z pewnością są siłą napędową krajowej gospodarki, ale czy tak jest też z rewolucją ekologiczną? Z najnowszej edycji raportu EFL „Pod lupą” wynika, że idą w zielone rozwiązania, ale najczęściej wtedy, gdy im się to opłaca lub jest to obowiązkowe – komentuje Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL S.A.

Sam EFL wymienia własną flotę pojazdów na auta ekologiczne. – To zielone podejście chcemy propagować dalej wśród mikro, małych i średnich firm, udostępniając odpowiednie rozwiązania. Takim z pewnością jest leasing aut elektrycznych, a od niedawna również finansowanie paneli fotowoltaicznych, które proponujemy naszym klientom – mówi Wojciech Przybył, członek zarządu EFL S.A.

REKLAMA

Z oferty EFL dotyczącej leasingu fotowoltaiki mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy planują instalacje PV na nieruchomościach komercyjnych będących własnością leasingobiorcy. Instalacja może być zamontowana na dachach budynku bądź na gruncie. Moc pojedynczej instalacji może wynosić maksymalnie 50 kW.

Klienci zainteresowani finasowaniem instalacji fotowoltaicznych w EFL mogą skorzystać z procedury uproszczonej – wystarczy tylko oświadczenie klienta o wynikach firmy, które zastępuję wymagane standardowo dokumenty finansowe. Do wyboru pozostaje jedynie forma finasowania – leasing czy pożyczka. Wpłata początkowa może wynieść nawet 0 proc., a okres finansowania może sięgać 84 miesięcy.

W ostatnich miesiącach ofertę finansowania instalacji fotowoltaicznych w formie leasingu czy kredytu wprowadziło też kilka innych instytucji finansowych.

Leasing instalacji fotowoltaicznych w tym roku wdrożył Santander Leasing, którego oferta zakłada udział własny klienta od 10 proc. wartości instalacji przy okresie finansowania sięgającym od 12 do 72 miesięcy. Przedmiotem finansowania mogą być instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 kW do 50 kW o łącznej wartości od 15 tys. zł do 300 tys. zł netto.

Leasing instalacji fotowoltaicznych oferuje też PKO Leasing, w którym przedsiębiorca sfinansuje całą instalację fotowoltaiczną o wartości do 250 tys. zł w maksymalnym sześcioletnim okresie. Produkt ma być tzw. procedurą uproszczoną, która ma ułatwić przedsiębiorcy szybszy proces pozyskania leasingu lub pożyczki.  

Z kolei Idea Getin Leasing oferuje dla przedsiębiorców zainteresowanych fotowoltaiką leasing operacyjny i finansowy w ramach umowy do 84 miesięcy i przy minimalnym wkładzie własnym w wysokości 5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.