Deweloper szybciej sprawdzi status terenu pod inwestycję w OZE

Deweloper szybciej sprawdzi status terenu pod inwestycję w OZE
Green Genius

Inwestorzy szukający lokalizacji pod odnawialne źródła energii uzyskają możliwość sprawdzenia statusu konkretnych działek przez Internet. Wkrótce zmieniony ma zostać inny przepis ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który utrudnia możliwość lokowania instalacji OZE na postawie decyzji o warunkach zabudowy.

W weekend weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadzono je poprzez uchwalenie ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw z 16 kwietnia 2020 r.

Nowe przepisy nakładają na organy wydające akty planowania przestrzennego obowiązek tworzenia cyfrowych danych planistycznych. Ten obowiązek ma dotyczyć również aktów już obowiązujących.

REKLAMA

Do aktów planowania przestrzennego (APP) zalicza się plany zagospodarowania przestrzennego województwa, studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, miejscowe plany odbudowy, a także miejscowe plany rewitalizacji – zgodnie z art. 67a ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Cyfrowe dane planistyczne mają obejmować co najmniej zasięg przestrzenny obowiązywania danego aktu w postaci wektorowej, rysunek aktu w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) oraz odniesienie do treści dokumentu powiązanego – zgodnie z art. 67a ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

– W ministerstwie podejmujemy działania, dzięki którym ułatwiony będzie dostęp do jednolitej, wiarygodnej i kompletnej informacji o planowanym zagospodarowaniu przestrzennym w całym kraju, w trybie on-line. Przygotowane przez nas rozwiązania, które wprowadzają standardy danych planistycznych, ułatwią i przyspieszą realizację inwestycji. Korzyści odniosą zarówno jednostki samorządu terytorialnego (JST), jak i obywatele. JST będą mogły prowadzić monitoring stanu prac planistycznych w sposób bardziej efektywny. Obywatel zaś będzie mógł online sprawdzić czy działka, którą chce zakupić, zlokalizowana jest na terenie objętym miejscowym planem – komentuje mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Wraz ze zmianami w ustawie o planowaniu przestrzennym zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, którego celem jest doprecyzowanie i ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego.

Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada wsparcie samorządów w tworzeniu danych planistycznych, a także służby wojewodów w zakresie nadzoru nad uchwałami w sprawie aktów planowania przestrzennego w sprawdzaniu ich poprawności. W tym celu resort ma m.in. udostępnić narzędzie do cyfryzacji aktów planowania przestrzennego w postaci wtyczki do otwartego oprogramowania QGIS o nazwie Wtyczka APP.

REKLAMA


Wkrótce zmianie ma ulec także inny przepis ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który określa zasady lokowania odnawialnych źródeł energii.

Chodzi o problematyczny dla inwestorów na rynku energetyki odnawialnej warunek zakładający, że „jeżeli na obszarze gminy przewiduje się wyznaczenie obszarów, na których rozmieszczone będą urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, a także ich stref ochronnych związanych z ograniczeniami w zabudowie oraz zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu; w studium ustala się ich rozmieszczenie”.

Taki przepis zawęża możliwości lokowania farm wiatrowych, fotowoltaicznych czy biogazowni, które można byłoby realizować na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.

W najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii znalazł się zapis, zgodnie z którym podniesiony zostanie przyjęty dla instalacji OZE próg mocowy – ze 100 kW do 500 kW. Ponadto wprowadzony zostanie wyjątek dla wolnostojących instalacji fotowoltaicznych, o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1000 kW, a także urządzeń fotowoltaicznych innych niż wolnostojące.

– Propozycja wyłącza ww. ograniczenie dla urządzeń fotowoltaicznych innych niż wolnostojące, do których zaliczają się między innymi najpopularniejsze urządzenia nadachowe, ale również droższe i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem (BIPV) – czytamy w uzasadnieniu do najnowszego projektu nowelizacji ustawy o OZE.

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii jest obecnie procedowany w rządzie i po przyjęciu przez Radę Ministrów powinien trafić do prac w Sejmie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.