W październiku produkcja energii z wiatru w górę, spadek generacji z PV

W październiku produkcja energii z wiatru w górę, spadek generacji z PV
Enefit

W ubiegłym miesiącu wyraźnie wzrosła produkcja energii z działających w Polsce elektrowni wiatrowych i wodnych. W porównaniu do wcześniejszego miesiąca spadła natomiast generacja z fotowoltaiki. W październiku produkcja i zużycie energii w kraju wróciły do stanu sprzed pandemii, pokrywając się z danymi z analogicznego miesiąca 2019 r.

Z raportu Forum Energii na temat pracy polskiego systemu elektroenergetycznego w ubiegłym miesiącu wynika, że znajdujące się w naszym kraju elektrownie wiatrowe wytworzyły w tym czasie około 1,3 TWh energii elektrycznej i był to wynik lepszy od zanotowanego we wrześniu (0,88 TWh), sierpniu (0,65 TWh) czy lipcu (0,82 TWh).

Więcej energii w tym roku farmy wiatrowe wytworzyły notomiast w styczniu (1,24 TWh), lutym (2,14 TWh) i marcu (1,46 TWh).

REKLAMA

Oprócz generacji z wiatru, w ubiegłym miesiącu wyraźnie wzrosła też produkcja energii z elektrowni wodnych, które w październiku wytworzyły około 0,27 TWh wobec 0,16 TWh we wrześniu oraz 0,15 TWh w sierpniu. Więcej w tym roku elektrownie wodne wytworzyły tylko w lutym (0,28 TWh).

Większą generację w październiku odnotowały ponadto elektrownie na biomasę, produkując w skali miesiąca w sumie 0,21 TWh energii elektrycznej wobec generacji na poziomie 0,18 TWh miesiąc wcześniej oraz 0,16 TWh dwa miesiące wcześniej.

W październiku wykorzystanie jednostek biomasowych było najwyższe w tym roku, zrównując się z generacją ze stycznia, marca i maja.

W swoim raporcie Forum Energii podaje też generację z elektrowni fotowoltaicznych, która spadła w październiku do około 0,16 TWh w porównaniu do 0,24 TWh we wrześniu, 0,28 TWh w sierpniu, 0,26 TWh w lipcu, a także po 0,22 TWh w czerwcu i maju.


REKLAMA

W październiku zużycie energii elektrycznej w Polsce było zbliżone do poziomu sprzed roku, rosnąc o 0,7 proc. r/r. Produkcja energii elektrycznej zwiększyła się o 1 proc. r/r oraz o prawie 9 proc. w zestawieniu z poprzednim miesiącem.

Forum Energii odnotowuje, że mimo wzrostu generacji wiatrowej o 44 proc. w ubiegłym miesiącu, produkcja energii z węgla kamiennego została zwiększona o 8,6 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca.

Jak sytuacja w polskiej elektroenergetyce w październiku przełożyła się na hurtowe ceny energii? Z analizy Forum Energii wynika, że na Rynku Dnia Następnego sytuacja pozostawała stabilna.

Średnia cena na RDN wyniosła około 243 PLN/MWh i zbliża się do indeksu PEAK5_N+1 na Rynku Towarowym Terminowym. Indeks BASE_n+1 odnotował spadek o 4 proc. w porównaniu do września. 

Struktura produkcji energii w Polsce w miesiącach styczeń-październik 2020 r., dane w TWh. Źródło: Forum Enrgii, ENTSO-E.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.