Energa wymieni liczniki u połowy klientów

Kolejni odbiorcy spółki dystrybucyjnej Energa Operator będą korzystać z liczników zdalnego odczytu. Dzięki nowo zawartym umowom spółka zakupi blisko 600 tys. tego rodzaju urządzeń. Montaż nowo zakupionych liczników rozpocznie się w przyszłym roku. Obecnie z tego typu urządzeń korzysta już przeszło 950 tys. klientów tego operatora.
Komunikacja podstawowa nowych liczników oparta będzie na przekazywaniu danych pomiarowych z wykorzystaniem istniejącej sieci energetycznej. Jak podkreśla Energa Operator, jest to rozwiązanie kompatybilne z wcześniej wdrażanymi projektami.
– Inteligentne urządzenia pomiarowe to jeden z ważnych filarów transformacji energetycznej. Ich stosowanie będzie niezbędne do zbilansowania opartej w coraz większej skali o rozproszone odnawialne źródła energii sieci energetycznej. Co więcej, liczniki tego typu pozwolą na stworzenie narzędzi służących zwiększaniu elastyczności sieci przy wykorzystaniu mechanizmów rynkowych – mówi Ewa Sikora, dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych Energi Operatora.
Większość klientów posiadających liczniki zdalnego odczytu może korzystać z udostępnionego przez Energe Operatora portalu, który umożliwia szczegółową analizę zużycia energii w określonych przedziałach czasowych: dzień, miesiąc, rok.
Za jego pomocą można przeprowadzić także symulację kosztów dla poszczególnych taryf przy użyciu cen wybranego przez siebie sprzedawcy. Podobne funkcje oferuje aplikacja „Mój Licznik” dostępna na urządzeniach z systemem Android i iOS.
Nowe liczniki dostarczą firmy Apator i Sagemcom. Łączna wartość zawartych umów wynosi 108 mln złotych.
Energa Operator zapenia, że jest krajowym liderem pod względem liczby klientów, u których pomiary dokonywane są zdalnie.
W ubiegłym miesiącu spółka informowała o zaangażowaniu się w projekt mający na cel sprawdzenie możliwości wdrożenia kolejnych funkcjonalności z zakresu inteligentnych sieci.
Energa Operator w ramach unijnego projektu EUniversal rozpoczęła testowanie i wdrażanie rozwiązań podnoszących elastyczność sieci energetycznej.
Opracowana zostanie m.in. nowa stacja transformatorowa SN/nn (średnie napięcie/niskie napięcie), która będzie monitorowała i sterowała pracą sieci niskich napięć.
Drugi obszar działania w projekcie to wypracowanie rozwiązań, które umożliwią powstanie internetowej platformy zakupowej dla usług zwiększających elastyczność sieci energetycznej. Dzięki temu przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej mają zyskać możliwość współpracy zarówno z odbiorcami, jak i wytwórcami energii w czasie rzeczywistym.
Projekt EUniversal jest realizowany przez 18 europejskich podmiotów związanych z branżą energetyczną. Całkowity budżet projektu to 9,8 mln euro, z czego 8 mln to dofinansowanie z największego unijnego programu w zakresie badań oraz innowacji Horizon 2020. Realizacja projektu potrwa do połowy 2023 roku.
Energa Operator jest też jednym z największych beneficjentów unijnych dotacji na inteligentne sieci w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Z tego programu spółka pozyskała już ponad 240 mln zł dofinansowania na projekty zakładające wdrożenie takich funkcjonalności jak m.in. automatyczna identyfikacja uszkodzonych odcinków sieci wraz z systemem naprawczym czy dynamiczna rekonfiguracji sieci z uwzględnieniem prognozowanej generacji dla źródeł wytwórczych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.