M. Skucha, NFOŚiGW: mikroinstalacje finansowane z "Prosumenta" będą rentowne

M. Skucha, NFOŚiGW: mikroinstalacje finansowane z "Prosumenta" będą rentowne
Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. Foto: Newseria

{więcej}W wywiadzie dla „Polskiego Radia” prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Małgorzata Skucha omówiła założenia programu „Prosument” oraz oceniła perspektywy rozwoju polskiego rynku domowych instalacji do produkcji zielonej energii. 

Jak powiedziała w wywiadzie dla „Polskiego Radia” prezes NFOŚiGW, program „Prosument”, którego wdrożenie planuje się na ten rok, jest kontynuacją innego programu realizowanego przez Fundusz i mającego na celu wsparcie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE, czyli programu 45% dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych, którego budżet wyniósł 450 mln zł. Jednak – jak podkreśliła prezes NFOŚiGW – w przeciwieństwie do programu dopłat do kolektorów, w przypadku „Prosumenta” NFOŚiGW chce się skupić na dofinansowaniu mikroinstalacji produkujących energię elektryczną. 

Dlatego w ramach „Prosumenta” mają być dofinansowywane źródła ciepła – kolektory słoneczne czy pompy ciepła – ale tylko w połączeniu ze źródłem energii elektrycznej – instalacją fotowoltaiczną czy małą elektrownią wiatrową. Źródła energii elektrycznej będzie można montować natomiast samodzielnie. 

REKLAMA

Małgorzata Skucha potwierdziła warunki dofinansowania oferowane w ramach „Prosumenta” przez NFOŚiGW. Zgodnie z nimi inwestorom zainteresowanym zakupem i montażem domowej mikroinstalacji OZE Fundusz chce zaoferować dotację w wysokości nawet do 40% kosztów kwalifikowanych – w przypadku mikroźródeł fotowoltaicznych, a także kredyt oprocentowany na 1%. 

Jak zapewnia prezes NFOŚiGW, prognozy rentowności wykonane przy planowaniu „Prosumenta” zakładają okres zwrotu inwestycji w okresie do 10 lat. Jej zdaniem wdrożenie programu napędzi rynek mikroinstalacji OZE, a to przełoży się na spadek cen instalacji oraz zmniejszenie okresu zwrotu z tego typu inwestycji. 

REKLAMA

– Gdy zaczynaliśmy program kolektorowy, to było również wiele głosów, że kolektory będą zwracać się po 17 latach, a obecnie ten program dał nam awans w Europie z 9. na 2. miejsce, jeżeli chodzi o liczbę sprzedawanych kolektorów i 56 tys. gospodarstw już z tego skorzystało. Zaś okres zwrotu wynosi 4 lata – Małgorzata Skucha podsumowała efekty realizacji programu dopłat do kolektorów, który jest realizowany od połowy 2010 r. 

Prezes NFOŚiGW przypomniała, że program „Prosument” będzie realizowany w pierwszej kolejności za pośrednictwem gmin i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie także za pośrednictwem współpracujących z Funduszem banków. 

Małgorzata Skucha podkreśliła też, że na rynku pojawiają się coraz ciekawsze polskie technologie służące do produkcji energii z OZE. – Mamy świetne pomysły i patenty. Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się one na rynku i z fazy badawczej przejdą w fazę wdrożeniową – powiedziała w wywiadzie dla „Polskiego Radia” prezes NFOŚiGW. 

Prezes Funduszu podkreśliła także, że w zakresie wsparcia na montaż mikroinstalacji OZE – oprócz „Prosumenta” – będzie można wykorzystać środki unijne z regionalnych programów operacyjnych. – Mam nadzieję, że marszałkowie także uwzględnią nasze propozycje i energetykę prosumencką w swoich środkach unijnych, które są dedykowane do regionów – powiedziała w wywiadzie dla „Polskiego Radia” Małgorzata Skucha. 

gramwzielone.pl