Orlen wie, jak sfinansować inwestycje w OZE i wybuduje 2,5 GW

Orlen wie, jak sfinansować inwestycje w OZE i wybuduje 2,5 GW
Daniel Obajtek

Państwowy koncern paliwowy zaprezentował dzisiaj założenia nowej strategii do roku 2030. Jednym z jej filarów mają być inwestycje w odnawialne źródła energii.To nie tylko obowiązek, ale także atrakcyjny zwrot z inwestycji mówił dzisiaj prezes Orlenu Daniel Obajtek, zapewniając, że kierowana przez niego grupa wie, jak sfinansować takie projekty.  

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział dzisiaj, że do 2030 roku kierowana przez niego firma zbuduje portfel w energetyce odnawialnej na poziomie 2,5 GW, dzięki czemu stanie się jednym z większych graczy w obszarze OZE w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Kluczową inwestycją Orlenu w obszarze odnawialnych źródeł energii jest budowa farm wiatrowych na morzu. Daniel Obajtek zapewnił dzisiaj, że do 2030 r. Orlen wybuduje morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy nawet 1,7 GW.

REKLAMA

Aby jednak uruchomić inwestycje w offshore, konieczne jest najpierw uchwalenie stosownej ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej, a następnie zapewnienie przez Orlen udziału w systemie wsparcia. Inwestycje w offshore grupa paliwowa ma realizować z zagranicznym partnerem, na razie nie ogłoszono jednak jeszcze, kto nim będzie.

Poza budową farm wiatrowych na morzu Orlen ma stawiać też elektrownie wiatrowe na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne. Łączna moc tych źródeł na wynieść do 2030 r. około 800 MW.

Spory potencjał elektrowni produkujących zieloną energię złoży się na aktywa Orlenu dzięki przejęciu Energi posiadającej m.in. największą w kraju elektrownię wodną, która znajduje się we Włocławku.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego około 0,5 GW stanowiły odnawialne źródła energii. W tym roku w skład portfela OZE Energi weszła pierwsza inwestycja uruchomiona w systemie aukcyjnym – farma wiatrowa Przykona o mocy 31 MW.

REKLAMA

Dodatkowe możliwości w obszarze produkcji zielonej energii Orlen zyska, jeśli uda się sfinalizować przejęcie PGNiG, które wcześniej w tym roku ogłosiło, że chce zbudować moce wytwórcze w OZE na poziomie nawet 900 MW.

Oprócz inwestycji w OZE, w elektroenergetyce Orlen ma inwestować także w źródła gazowe. Sztandarową inwestycją w tym obszarze ma być budowa bloku CCGT w Ostrołęce – w miejsce planowanej jeszcze do niedawna elektrowni węglowej Ostrołęka C.

W sumie do 2030 r. w obszarze elektroenergetyki Orlen ma wydać na inwestycje 47 mld zł i mają one przełożyć się na 4-krotny wzrost wartości EBITDA wypracowanej przez ten segment.

Realizacja inwestycji w zero- i niskoemisyjne aktywa wytwórcze ma sprzyjać osiągnięciu wskazanych dzisiaj celów w zakresie emisji CO2. W przypadku działalności rafinerii mają one spaść do roku 2030 o 20 proc., a w obszarze elektroenergetyki o 33 proc.

Docelowo do 2050 r. Orlen ma osiągnąć zerowe emisje netto, co oznacza, że jeśli wówczas będzie posiadać jeszcze jakieś emisje dwutlenku węgla, to mają one być równoważone np. przez zastosowanie technologii wychwytywania CO2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.