Tak wzrosną koszty dystrybucji energii w Warszawie w 2021 r.

Tak wzrosną koszty dystrybucji energii w Warszawie w 2021 r.
Greenpeace Polska

Prezes URE zatwierdził taryfę na dystrybucję energii pierwszemu z piątki największych operatorów systemów dystrybucyjnych, firmie innogy Stoen Operator świadczącej usługi dystrybucji energii elektrycznej w Warszawie i okolicach. Doliczając wprowadzoną w tym roku opłatę mocową, odbiorcy muszą liczyć się z wyraźnym wzrostem kosztów.

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, zmiana stawek własnych w taryfie innogy Stoen Operator wyniesie średnio 1,8 proc. dla wszystkich grup odbiorców, w tym niecałe 1,4 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11.

URE zaznacza, że od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową.

REKLAMA

Uwzględniając tę opłatę w części dystrybucyjnej średni wzrost rachunku wyniesie 29 proc. Wzrost o 22,4 proc. wystąpi w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11.

Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą średnio o 7,50 zł więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej.

W przypadku gospodarstw domowych opłata mocowa jest stawką miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej i płatną za punkt poboru energii.

Poziom opłaty mocowej w 2021 roku wyniesie: dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł; dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł; dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł; dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

REKLAMA

Dla pozostałych grup odbiorców w tym roku opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby – w dni robocze od 7:00 do 21:00 – i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

Taryfa innogy Stoen Operator została zatwierdzona do końca 2021 roku i może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez Prezesa URE.

Przez Urzędu Regulacji Energetyki prowadzi obecnie postępowania w sprawie taryf dla pozostałych czterech największych dystrybutorów. Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat.

Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa oraz przejściowa. Zmiany w tej części rachunku weszły w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych.

Więcej o stawkach wprowadzanej w tym roku na rachunki za energię opłaty mocowej, a także o stawkach pozostałych opłat w artykule: Opłata mocowa i OZE zwiększą rachunki za energię w 2021 r. Wiemy o ile.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.