URE przyjął taryfy za dystrybucję na 2021 r. u kolejnych operatorów

URE przyjął taryfy za dystrybucję na 2021 r. u kolejnych operatorów
Fotolia

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o zatwierdzeniu taryf za dystrybucję energii elektrycznej na 2021 rok u kolejnych operatorów sieci Enei Operator i Tauron Dystrybucja. Wcześniej URE zatwierdził taryfę dystrybucyjną innogy Stoen Operator.

W wyniku decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, spadek stawek w taryfie Enea Operator wyniesie średnio 1,7 proc. dla wszystkich grup odbiorców, w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11 spadek ma wynieść średnio 2,2 proc., natomiast w taryfie Tauron Dystrybucja spadnie średnio o 1,5 proc. (1,7 proc. dla grupy G11).

URE przypomina, że od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając tę opłatę, średni wzrost rachunku w części dystrybucyjnej dla wszystkich grup odbiorców przyłączonych do sieci obu dystrybutorów wyniesie ok. 20 proc. Dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11 wzrost wyniesie ok. 15 proc.

REKLAMA

Ma to oznaczać, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą tym dystrybutorom średnio 6-7 zł więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej.

Natomiast średni wzrost całego rachunku dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe i korzystających z taryfy Enea jak i Tauron Sprzedaż wyniesie około 10 proc., tj. około 8 zł miesięcznie.

REKLAMA

Wcześniej URE zatwierdził taryfę dla dystrybuującego energię na terenie Warszawy innogy Stoen Operator. W przypadku tego operatora wzrost stawek wyniesie średnio 1,8 proc. dla wszystkich grup odbiorców, w tym niecałe 1,4 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11.

Natomiast uwzględniając opłatę mocową w części dystrybucyjnej, średni wzrost rachunku klientów innogy Stoen Operator wyniesie 29 proc. Wzrost o 22,4 proc. wystąpi w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11. Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą średnio o 7,5 zł więcej miesięcznie.

URE przypomina, że rachunek płacony przez klientów składa się z dwóch części: płatności za zużytą energię (opłata płacona sprzedawcy prądu, która stanowi około połowy naszego rachunku) oraz za usługę dostarczenia energii za pomocą infrastruktury do punktu jej poboru (opłata dla dystrybutora energii, która stanowi o drugiej połowie naszej całościowej płatności).

W ubiegłym miesiącu regulator zatwierdził taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w gospodarstwach domowych przedsiębiorcom Enea, PGE Obrót i Tauron oraz Energa Obrót. Rachunki odbiorców w części płaconej sprzedawcom energii wzrosną w 2021 roku średnio o około 1,5 zł miesięcznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.