Koniec zielonych certyfikatów to nie koniec obowiązków

Koniec zielonych certyfikatów to nie koniec obowiązków
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że producenci energii ze źródeł odnawialnych, którym kończy się 15-letni okres wsparcia w systemie zielonych certyfikatów, muszą nadal wypełniać obowiązki związane z wytwarzaniem energii elektrycznej.

Przedsiębiorcy, którzy planują kontynuować działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł, po wygaśnięciu przewidzianego dla nich okresu wsparcia, muszą w dalszym ciągu posiadać ważną koncesję na prowadzenie działalności albo wpis do rejestru działalności regulowanej.

Urząd Regulacji Energetyki odnotowuje, że w przypadku niektórych przedsiębiorców, którzy korzystali z systemu wsparcia w postaci świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych, nazywanych zielonymi certyfikatami, okres przysługującego im wsparcia zakończył się w 2020 r.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii producenci energii odnawialnej mogą korzystać z zielonych certyfikatów, których sprzedaż stanowi ich dodatkowe źródło przychodów, w okresie do 15 lat. Taki całkowity okres wsparcia jest stosowany także w przypadku przejścia z systemu rozliczeń w postaci zielonych certyfikatów do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

W związku z zakończeniem wsparcia dla beneficjentów systemu zielonych certyfikatów URE przypomina, że przedsiębiorcy, których Prawo energetyczne zobowiązuje do posiadania koncesji, powinni złożyć wniosek do Prezesa URE o jej przedłużenie – względnie o nową koncesję.

REKLAMA

Z kolei przedsiębiorcy, którzy zostali wyłączeni z ustawowego obowiązku posiadania koncesji, powinni posiadać aktualny wpis w rejestrze działalności regulowanej. W przypadku małych instalacji OZE będzie to wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji, prowadzonego przez Prezesa URE, natomiast przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z biogazu rolniczego w innych instalacjach niż mikroinstalacje oraz wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z biopłynów w instalacjach odnawialnego źródła energii powinni mieć wpis do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz rejestru wytwórców biopłynów, prowadzonego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Obowiązek posiadania koncesji lub wpisu do rejestru małych instalacji bądź rejestru KOWR nie dotyczy właścicieli mikroinstalacji, czyli źródeł odnawialnych o maksymalnej mocy 50 kW.

URE podkreśla, że wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganej koncesji lub wymaganego wpisu do odpowiedniego rejestru podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny zgodnie z art. 601 ust. 1 Kodeksu wykroczeń. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.