KGHM chce zbudować małe reaktory jądrowe

KGHM chce zbudować małe reaktory jądrowe
KGHM

Kolejne firmy chcą budować w naszym kraju małe reaktory jądrowe w technologii SMR. Po ZE PAK, Synthosie i Orlenie tego rodzaju inwestycje zapowiedział wczoraj KGHM, natomiast Unimot chce oferować tę technologię na naszym rynku.

Małe reaktory jądrowe (Small Modular Reactors, SMR) w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych mają osiągać całkowitą moc do kilkuset MW. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Zaletą tej technologii ma być kompleksowa dostawa na miejsce inwestycji, co może ograniczyć czas i koszty związane z budową.

Wykorzystanie technologii SMR ogłosił właśnie kolejny krajowy koncern. KGHM zapowiedział, że będzie pierwszą polską firmą, która uruchomi małe reaktory jądrowe. Technologię ma dostarczyć amerykański producent reaktorów w technologii SMR – firma NuScale Power.

REKLAMA

Energia z reaktorów dostarczonych przez Amerykanów miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów SMR, z opcją rozbudowy do 12 o mocy zainstalowanej łącznie około 1 GW. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku.

NuScale Power oferuje technologię modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, która może służyć do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.

Technologia małego reaktora modułowego NuScale Power ma bazować na module o mocy 77 MW zdolnym do generowania energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego. Skalowalna konstrukcja NuScale ma zapewnić pomieszczenie do czterech, sześciu lub dwunastu pojedynczych modułów zasilania.

Przed rokiem NuScale stało się pierwszą i na razie jedyną firmą, której konstrukcja reaktora SMR została zatwierdzona przez Komisję Nadzoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, a w lipcu tego roku Komisja opublikowała proponowaną regulację dotyczącą certyfikacji konstrukcji firmy NuScale, co jest kluczowym krokiem w kierunku budowy i wdrożenia technologii SMR.

NuScale podaje, że realny do osiągnięcia jest koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) na poziomie 65 USD/MWh. 

Technologia SMR nie ma być całkowicie bezemisyjna. NuScale podaje, że produkcja energii będzie generować emisje, ale bardzo niskie, wynoszące zaledwie około 15 g CO2 na kWh. 

Na razie amerykańska firma nie uruchomiła jednak jeszcze żadnego reaktora. Pierwszy ma powstać w Idaho i zgodnie z planami powinien zostać oddany do użytku dopiero w latach 2029-2030, a więc w czasie, kiedy tego rodzaju reaktory chce mieć już u siebie KGHM.

REKLAMA

Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A., zapewnia, że technologia SMR może znacząco obniżyć koszty prowadzenia biznesu miedziowego koncernu. 

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

– Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznejJesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku – komentuje Marcin Chludziński.

Realizowana przez KGHM strategia zakłada, że do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

KGHM podkreśla w komunikacie na temat zaangażowania w technologię SMR, że prowadzi również projekty budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenie swoich oddziałów, a także jest jednym z sygnatariuszy porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Technologię firmy NuScale chce oferować w Polsce także grupa paliwowa Unimot. Obie firmy zawarły wczoraj w tej sprawie porozumienie.

Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A., informuje, że rolą jego firmy będzie promowanie technologii SMR jako alternatywy dla technologii węglowych i pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku.

– Docelowo chcemy również tworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania tej technologii w Polsce. Dzięki temu możemy w aktywny sposób wspierać transformację energetyczną Polski, jednocześnie dywersyfikując biznes naszej Grupy – mówi Adam Sikorski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.