BP inwestuje w wirtualną elektrownię

BP inwestuje w wirtualną elektrownię
BP

BP to kolejny koncern paliwowy, który angażuje się w biznes związany z działalnością na rynku energetycznym poprzez agregację szeregu aktywów związanych z wytwarzaniem, magazynowaniem i konsumpcją energii elektrycznej.

Globalnym liderem w rozwoju modeli biznesowych bazujących na agregacji podmiotów działających na rynku energetycznym w celu wspierania systemu elektroenergetycznego i optymalizacji wyników działalności poszczególnych aktywów związanych z wytwarzaniem czy gromadzeniem energii jest Shell.

Ten koncern paliwowy najpierw przejął w 2019 roku niemieckiego producenta małych magazynów energii Sonnen, który jednocześnie agreguje użytkowników magazynów w celu handlu energią i świadczenia usług sieciowych, a później zainwestował w operatorów tzw. wirtualnych elektrowni – przejmując najpierw w 2019 r. brytyjską firmę Limejump, a następnie kupując w tym roku 100 proc. udziałów w niemieckim NextKraftwerke.

REKLAMA

Wykorzystując potencjał digitalizacji, włączeni do grupy Shell operatorzy wirtualnych elektrowni łączą tysiące jednostek wytwórczych, odbiorczych oraz magazynów energii, pomagając swoim klientom produkować i zużywać energię elektryczną, gdy ceny są dla nich najlepsze.

Dzięki obrotowi zagregowaną mocą na różnych rynkach, przez 24 godziny na dobę, wirtualna elektrownia przyczynia się do stabilizacji sieci poprzez sterowanie mocą wytwarzaną i zużywaną przez odbiorców w okresach szczytowego obciążenia.

Wśród aktywów zarządzanych przez wirtualne elektrownie Shella jest m.in. obecnie największy w Europie bateryjny magazyn energii o mocy i pojemności 100 MW/100 MWh. Jednostka została uruchomiona w tym roku w pobliżu miasta Swindon, w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii.

Teraz w ślady Shella idzie BP, który przejmie amerykańską firmą Blueprint Power, która pracuje nad rozwiązaniami mającymi włączyć do wirtualnych elektrowni komercyjne budynki wyposażone w technologie do produkcji i magazynowania energii odnawialnej.

REKLAMA

Takie wykorzystanie biurowców dzięki opracowanym przez Blueprint Power algorytmom pomoże w bilansowaniu systemu elektroenergetycznego, a z drugiej strony wygeneruje dodatkowe źródło dochodów dla operatorów tego rodzaju budynków.

Już obecnie, mimo krótkiej, zaledwie trzyletniej obecności na rynku, Blueprint Power współpracuje z pięcioma największymi operatorami nieruchomości komercyjnych w Nowym Jorku, którzy zarządzają powierzchniami liczącymi ponad 100 mln m2. Te obiekty posiadają własne źródła odnawialne o całkowitej mocy 13 MW.

Nowojorska firma zapowiada, że już w przyszłym roku zwiększy zagregowaną moc zarządzanych instalacji do 36 MW.

Wirtualna elektrownia obejmie także m.in. instalowanych przez BP 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych w jednym z budynków w nowojorskiej dzielnicy Queens, który już teraz wchodzi w skład aktywów zarządzanych przez Blueprint Power.

Dla BP przejęcie nowojorskiej firmy to kolejny krok w obszarze czystej energii. Koncern paliwowy jest m.in. właścicielem jednego z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Lightsource BP, który od powstania w 2010 r. zrealizował projekty farm PV o łącznej mocy 3,8 GW.

Linia kredytowa, którą ostatnio otrzymał Lightsource, ma wartość aż 1,8 mld dolarów i ma pozwolić na zrealizowanie do 2025 r. elektrowni fotowoltaicznych o całkowitej mocy aż 25 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.