Przemysł energochłonny dostał 815 mln zł rekompensat

Przemysł energochłonny dostał 815 mln zł rekompensat
Daniel Oines

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował zestawienie sektorów i podsektorów energochłonnych, którym przyznał rekompensaty za 2020 rok. Łączna suma rekompensat za ubiegły rok okazała się znacznie wyższa od wartości rekompensat przyznanych za rok 2019.

System rekompensat został wprowadzony w 2019 roku. Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki, rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach energochłonnych.

Jak zaznacza regulator, takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których przemysł nie jest obciążany dodatkowymi kosztami związanymi z emisją CO2.

REKLAMA

Z wnioskami o rekompensaty za 2020 rok do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wystąpiło 76 firm. W wyniku przeprowadzonej analizy i weryfikacji wniosków URE przyznał wsparcie 70 przedsiębiorstwom na łączną kwotę ponad 815,5 mln zł.

To duży wzrost w porównaniu z sumą rekompensat wypłaconych firmom energochłonnym za 2019 rok, która wyniosła 314 mln zł.

W wyniku decyzji URE, ponad 75 procent wsparcia za 2020 rok trafiło do czterech energochłonnych sektorów i podsektorów.

REKLAMA

Największym beneficjentem rekompensat za 2020 rok okazali się producenci żeliwa, stali i stopów żelaza, którzy otrzymali 288,6 mln zł. Sektor producentów nawozów i związków azotowych otrzymał 118,8 mln zł, producenci chemikaliów nieorganicznych dostali 100,8 mln zł, a rekompensaty dla producentów papieru i tektury sięgnęły 92,6 mln zł.

Rekompensaty są przyznawane w drodze decyzji wydawanej przez Prezesa URE na wniosek podmiotu spełniającego określone w ustawie warunki. Wysokość wsparcia jest ustalana w oparciu o dane przekazywane przez wnioskodawcę.

Po wydaniu decyzji o przyznaniu rekompensat informacja o uprawnionych podmiotach i kwocie rekompensat przysługujących beneficjentom ma być przekazywana Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który dokonuje wypłaty z Funduszu Rekompensat Kosztów Pośrednich.

Środki na rekompensaty pochodzą z wpływów ze sprzedaży przez Polskę uprawnień do emisji CO2. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.