Ceny energii biją rekordy

Ceny energii biją rekordy

W ubiegłym miesiącu ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły do rekordowych poziomów. W tym miesiącu ceny okazują się jeszcze wyższe. Drożejący gaz i uprawnienia do emisji sprawiają, że bardzo drogo jest w całej Europie.

Towarowa Giełda Energii podała, że w ubiegłym miesiącu średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2022 (BASE_Y-22) wyniosła 456,41 zł/MWh, co stanowiło wzrost o 13,64 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu z października.

W październiku średnia cena kontraktu BASE_Y-22 wyniosła 442,77 zł/MWh, co stanowiło wzrost o 41,85 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu z ceny z wcześniejszego miesiąca. Podobny wzrost średniej ceny, o około 40 zł/MWh, TGE odnotowała we wrześniu.

REKLAMA

Natomiast średnia ważona wolumenem obrotu cena na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się w listopadzie na poziomie 552,40 zł/MWh i był to wzrost aż o 85,28 zł/MWh w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a zarazem została osiągnięta po raz kolejny w tym roku najwyższa cena miesięczna w historii RDN.

W październiku średnia cena na Rynku Dnia Następnego wyniosła 467,12 zł/MWh i był to wzrost o 1,42 zł/MWh względem ceny z września. Z kolei we wrześniu średnia miesięczna cena na RDN wzrosła o 82,28 zł/MWh względem sierpnia.

Tymczasem pierwsze dni grudnia pokazują, że cena energii może być jeszcze wyższa. Ceny uprawnień do emisji CO2 nie przestają rosnąć, zbliżając się do granicy 80 EUR/MWh, a zapotrzebowanie na energię wzasta wraz ze spadającymi temperaturami, co oznacza konieczność uruchamiania dodatkowych, droższych źródeł wytwórczych. W naszym systemie elektroenergetycznym zapotrzebowanie na moc wzrasta nawet do rekordowego poziomu 27,5 GW.

Efekt to cena energii w indeksie TGeBase, która wczoraj przekroczyła poziom 1000 zł/MWh, osiągając średnią 1089,52 zł/MWh, podczas gdy tydzień wcześniej cena w TGeBase wynosiła niecałe 605 zł/MWh. W indeksie TGePeak energia był sprzedawana wczoraj nawet za 1337,22 zł/MWh.

REKLAMA

Wyjątkowo drogo jest w całej Europie, a cen energii nie udaje się wyraźnie zbić dzięki farmom wiatrowym, które o tej porze roku tradycyjnie pracują na wzmożonych obrotach.

Jak wynika z danych z platformy EnergyLive, średnia cena energii na rynkach dnia następnego na dzisiaj wyniosła w Polsce 240,6 EUR/MWh i była niższa od ceny w Niemczech (265,4 EUR/MWh), Czechach, Słowacji i Węgrzech (po ok. 265 EUR/MWh), Francji (282,5 EUR/MWh) czy we Włoszech (269,7 EUR/MWh).

Najtaniej można było zakontraktować sprzedaż energii na rynkach spot w Hiszpanii (209,7 EUR), Portugalii (212,2 EUR/MWh), Bułgarii (215,5 EUR/MWH) i Grecji (216,1 EUR/MWh). Jednak nawet te ceny są kilkukrotnie wyższe od cen z poprzednich lat.

Średnie ceny energii na rynkach dnia następnego na 6 grudnia 2021 r. Źródło: EnergyLive.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.