Bruksela daje zielone światło dla gazu i atomu

Bruksela daje zielone światło dla gazu i atomu
Fot. Tiseb, flickr cc

Koniec 2021 roku przyniósł dwa ważne wydarzenia w europejskiej energetyce. Niemcy wyłączyli połowę z pozostających jeszcze w użyciu elektrowni jądrowych. Z kolei Komisja Europejska opracowała dokument dający zielone światło dla finansowania budowy nowych elektrowni jądrowych i gazowych ale pod pewnymi warunkami.

Z końcem 2021 roku w niemieckiej energetyce wyłączone zostało – mimo trudnej sytuacji na europejskim rynku energii – 4 GW z dotychczas działających jeszcze 8 GW mocy w energetyce jądrowej. To kolejny etap wdrażania przyjętego wiele lat temu planu, którego celem jest wyjście Niemiec z atomu. Pozostające jeszcze w eksploatacji trzy niemieckie elektrownie jądrowe mają zostać wyłączone za rok.

Z pewnością Niemcy znajdą się w grupie unijnych państw, które – w cześci dotyczącej atomu – będą sprzeciwiać się opracowanym przez Komisję Europejską nowym zasadom tzw. taksonomii. O najważniejszych punktach nowego podejścia KE, która chce zaliczyć do „zielonych” inwestycji także elektrownie jądrowe i gazowe, poinformował m.in. Financial Times.

REKLAMA

To przełom w dotychczasowym podejściu Brukseli do taksonomii, która ma ograniczyć możliwość finansowania z publicznych i prywatnych środków inwestycji niespełniających zasad zrównoważonego rozwoju.

Komisja Europejska uznała, że do inwestycji, które wpisują się w unijną strategię klimatyczną, trzeba zaliczyć – jako przejściowe – także elektrownie jądrowe. Warunek to wydanie pozwoleń na budowę najpóźniej do końca 2045 r. i zapewnienie lokalizacji i funduszy w zakresie składowania toksycznych odpadów.

REKLAMA

Za przyjazne środowisku w ramach unijnej taksonomii mają zostać uznane także elektrownie gazowe, ale pod warunkiem wydania pozwolenia na budowę do końca 2030 r. i spełnienia restrykcyjnego dla tego rodzaju źródeł wytwarzania kryterium emisyjności na poziomie 270 gram CO2/kWh.

Co więcej, inwestycje w elektrownie gazowe mają zostać uznane jako spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju tylko, jeśli zamiast gazu naturalnego będzie w nich później spalany wodór lub inne niskoemisyjne paliwo. Ten warunek będzie musiał zostać wdrożony najpóźniej z końcem 2035 r.

Szczegóły nowych zasad taksonomii Komisja Europejska ma ogłosić w tym miesiącu. Nowe propozycje KE będą mogły stać się prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, jeśli zyskają poparcie przynajmniej połowy posłów Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.