Klastry energii dostaną system wsparcia

Klastry energii dostaną system wsparcia
Energa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają zapewnić wsparcie dla inwestycji realizowanych w ramach klastrów energii. Co się zmieni i jakie narzędzia resort energii chce zaoferować, aby klastry z koncepcji funkcjonującej dotychczas głównie na papierze stały się w końcu realnym i atrakcyjnym modelem inwestycyjnym?

Podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu seminarium w ramach projektu KlastER informacje o stanie prac nad nowymi rozwiązaniami dla klastrów energii przedstawił dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Marcin Ścigan.

Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu poinformował, że trwają prace nad nowymi narzędziami, które pomogą w rozwoju klastrów energii. Chodzi o przepisy, które mają pojawić się w ustawie o odnawialnych źródłach energii i które mają z jednej strony uporządkować dotychczasowe regulacje dla klastrów, a z drugiej wprowadzą nowe zachęty dla tego rodzaju inicjatyw.  

REKLAMA

– W kraju funkcjonuje kilkadziesiąt inicjatyw klastrowych, ale model finansowy jest nie do końca określony i mamy przekonanie jako Departament Odnawialnych Źródeł Energii, że klastry powinny być kluczowym podmiotem wspierającym transformację energetyczną i również będącym aktywem dla operatorów systemów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego. Do tego potrzebne jest opracowanie pełnej formuły funkcjonowania klastra, wartości dodanej, którą może być, ale również strumienia przychodów, które klastry będą czerpać ze swojej działalności – stwierdził Marcin Ścigan.

Nowe plany Ministerstwa Klimatu zakładają doprecyzowanie definicji klastrów energii poprzez zapisanie w nich obowiązkowego udziału samorządów. Katalog uczestników ma być otwarty i dopuszczać m.in. spółki osobowe, z kolei zakres przedmiotowy zostanie rozszerzony o magazyny energii.

Resort klimatu zakłada, że klastry będą mogły korzystać z dedykowanego systemu wsparcia, a ponadto zostaną dopuszczone do świadczenia usług w zakresie redukcji obciążenia szczytowego. Warunkiem skorzystania z takich narzędzi dających nowe bodźce finansowe ma być wpisanie klastra do rejestru prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.

W definicji klastrów ma zostać zapisany cel działalności takich podmiotów, którym ma być zapewnienie korzyści gospodarczych, społecznych lub środowiskowych stronom porozumienia klastrowego – lub zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego poprzez świadczenie komercyjnych usług na rzecz operatorów sieci.

Ministerstwo deklaruje, że chce wprowadzić w ustawie o OZE tylko podstawy dla tego rodzaju usług, licząc, że zapoczątkują one wypracowanie odpowiednich modeli współpracy przez klastry i opratorów sieci. 

REKLAMA

Jak ma wyglądać system wsparcia dla klastrów energii? Ministerstwo Klimatu chce podzielić jego wdrażanie na dwa etapy. Pierwszy etap ma być realizowany do końca 2026 roku, a kolejny do końca 2029 r.

Nowe zachęty dla klastrów mają premiować w większym stopniu klastry, które optymalizują swoją działalność pod kątem zapewnienia jak największego autobilansowania.

Klastry mają liczyć na niższe koszty dystrybucji, których wysokość będzie zależeć od poziomu autokonsumpcji liczonej według danych pomiarowych obejmujących godzinowe ilości energii elektrycznej pobranej z sieci i oddanej do sieci dystrybucyjnej.

Resort energii przewiduje także wprowadzenie obowiązków związanych z budową lokalnych zdolności magazynowania energii.

Energia wytwarzana w ramach klastrów ma zostać zwolniona z opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, akcyzy oraz kosztów związanych z finansowaniem systemów świadectw pochodzenia.

Według zapewnień Ministerstwa, nowe propozycje regulacji dla klastrów energii mają trafić do konsultacji publicznych w najbliższych tygodniach.  

Celem resortu energii jest doprowadzenie do uruchomienia działalności 300 klastrów energii do roku 2029.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.