Rekordowe ceny energii na rynku pozagiełdowym

Rekordowe ceny energii na rynku pozagiełdowym
Pixabay

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych w pierwszym kwartale 2022 roku wzrosła w stosunku do ceny z wcześniejszego kwartału o niemal 230 zł/MWh.

URE podał, że średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych (tzw. kontrakty OTC – over the counter – zawierane na rynku pozagiełdowym) w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 466,60 zł/MWh i była wyższa o blisko 100 proc. od średniej ceny sprzed roku.

W jej obliczeniu regulator uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej wskazane w art. 49a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne. Cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi.

REKLAMA

Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku obliczona w ten sam sposób średnia cena energii elektrycznej wyniosła 237,27 zł/MWh. Natomiast w ostatnim kwartale zeszłego roku wzrosła do poziomu 322,58 zł/MWh.

URE podkreśla, że skok o 229,30 zł/MWh był również najwyższym historycznie wzrostem średniej ceny, jeśli porównywać pierwsze kwartały od 2010 roku, kiedy to urząd zaczął publikować dane na ten temat.

REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki

URE podkreśla, że podana cena może nie uwzględniać aktualnych warunków rynkowych, ponieważ istotny wpływ na jej poziom miały kontrakty zawarte z większym – rocznym lub dwuletnim – wyprzedzeniem.

Łączny wolumen energii sprzedanej w ramach ofert zawartych w pierwszym kwartale br. wyniósł prawie 8,44 TWh i był drugim najniższym poziomem od 12 lat, jeśli wziąć pod uwagę dane za pierwsze kwartały. Najniższy poziom został odnotowany w pierwszym kwartale przed rokiem, kiedy został osiągnięty poziom 7,73 TWh. Rekordowe wolumeny osiągnięto w pierwszych kwartałach lat 2017 i 2018, kiedy przekroczyły w obu przypadkach poziom 22,5 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.