To będzie największy europejski przetarg na kontrakty PPA

To będzie największy europejski przetarg na kontrakty PPA
fot. Mariana Proenca/Unsplash

Jesienią tego roku koncern BayWa r.e. ogłosi swój pierwszy w Europie przetarg na korporacyjne umowy zakupu energii (CPPA), które mają być podpisywane z klientami na 10 lat. Łączna zaoferowana przez spółkę ilość energii wyniesie aż 10 TWh.

Największy w Europie przetarg na sprzedaż energii w ramach umów CPPA zostanie ogłoszony jesienią tego roku. Zielona energia będzie pochodzić z projektów OZE zlokalizowanych w Niemczech i Hiszpanii.

Stabilne ceny przez 10 lat

REKLAMA

Oferta firmy BayWa r.e. skierowana będzie do sektora komercyjnego i przemysłowego. Deweloper zaoferuje 10-letnie kontrakty, które mają być dla firm gwarancją stabilnych dostaw energii i zapewnią ochronę przed przyszłymi wzrostami cen.

– To naprawdę unikalny czas dla rynków energii w całej Europie. Korporacje zmagają się ze skokami cen i rosnącą niepewnością, a jednocześnie chcą odgrywać aktywną rolę w walce z kryzysem klimatycznym – zauważa Daniel Parsons, szef działu PPA w BayWa.

– Jedyną odpowiedzią jest energia odnawialna, a długoterminowe umowy PPA są kluczowym narzędziem do osiągnięcia niezawodnych dostaw energii elektrycznej i generacji większej ilości energii pochodzące ze źródeł odnawialnych – dodaje.

14 GW w portfolio

REKLAMA

BayWa r.e. jest jednym z najaktywniejszych deweloperów na europejskim rynku OZE. Niemiecka firma realizuje inwestycje w dużej mierze w oparciu o komercyjne umowy PPA. W swoim portfolio ma kontrakty na sprzedaż zielonej energii z globalnymi korporacjami, w tym AB InBev, Nestle i HeidelbergCement.

Firma dostarczyła i przyłączyła do sieci już przeszło 4 GW mocy, a ponadto zarządza aktywami o mocy ponad 10 GW.  

Od 2009 roku BayWa r.e. działa również w Polsce, gdzie włączyła do swojego portfela niesubsydiowaną farmę fotowoltaiczną, jedną z największych w kraju, zlokalizowaną w gminie Witnica. Jej całkowita moc zainstalowana to 64,6 MW.

W drugiej połowie 2021 roku spółka zdecydowała się sprzedać farmę PV w gminie Witnica irlandzkiej firmie Alternus Energy Group. W tym czasie instalacja w Witnicy miała już zabezpieczoną sprzedaż energii na podstawie 10-letniej umowy z Górażdże Cement SA.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.