PKP Energetyka rusza z projektem solar+storage+H2

PKP Energetyka rusza z projektem solar+storage+H2
fot. PKP Energetyka

Spółka SBB Energy SA wygrała przetarg PKP Energetyki na budowę mikrosieci kolejowej zasilanej zielonym wodorem. Wartość inwestycji to ponad 3 mln zł.

Przy podstacji trakcyjnej Garbce powstanie system do magazynowania energii bazujący na wodorze, którego produkcja w 100 proc. zasilana będzie energią z farmy słonecznej. Uruchomienie instalacji zaplanowano na rok 2023.

PKP Energetyka podpisała umowę z dostawcą komponentów do budowy pionierskiego systemu wodorowego. Pozwoli on wytwarzać, magazynować i wykorzystywać zielony wodór na potrzeby kolei. Produkcja wodoru ma bazować całkowicie na OZE – proces elektrolizy zasilany będzie energią pozyskiwaną z fotowoltaiki.

REKLAMA

Budowa instalacji ma na celu zmagazynowanie całej energii wyprodukowanej przez farmę słoneczną i niewykorzystanej na bieżące cele trakcyjne. Konstrukcja składać się będzie z elektrolizera, który przekształci energię pozyskaną z modułów PV na wodór, systemu magazynowania H2 oraz z ogniwa paliwowego, które z powrotem zamieni wodór na energię elektryczną.

System magazynowania energii wykorzystujący ekologiczny wodór

PKP Energetyka: solar+storage+H2

 Źródło: PKP Energetyka

Zasilanie stacji i trakcji

PKP Energetyka zakłada, że już w przyszłym roku będzie mogła korzystać z nowego systemu zasilania kolei bazującego na zielonym wodorze. Pozwoli on magazynować jednorazowo do 23 kg wodoru. Poszczególne komponenty systemu będą miały moc: 36 kW – elektrolizer, 20 kW – ogniwo paliwowe, około 150 kWp – farma słoneczna.

W fazie rozwojowo-badawczej wyprodukowany wodór będzie wykorzystywany na cele własne, tzn. do zasilania potrzeb podstacji trakcyjnej, jednak w przyszłości system ma zyskać możliwość zasilania trakcji. Ponadto projekt układu wodorowego przewiduje możliwość odłączania napełnionych butli z wodorem, co pozwoli na dalsze jego wykorzystanie.

Instalacja powstaje w ramach projektu B+R „System dynamicznej redukcji obciążenia podstacji trakcyjnej, działający z wykorzystaniem zasobnika dużej mocy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość inwestycji wynosi 3,27 mln zł.

REKLAMA

System produkcji i magazynowania wodoru tworzony będzie we współpracy z SBB Energy SA – działającą od 30 lat w sektorze energetyki i przemysłu spółką z Opola, która wygrała przetarg. Firma ma doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych „pod klucz” w zakresie wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania zielonego wodoru.

Zielona kolej w Polsce

PKP Energetyka włącza się w proces proekologicznych zmian sektora kolejowego.

– Nasza branża przechodzi obecnie transformację energetyczną, którą realizujemy głównie poprzez program Zielona Kolej. Jego celem jest przejście zasilania kolei w 85 proc. na OZE do 2030 r. – wyjaśnia Piotr Obrycki, dyrektor Biura Badań i Rozwoju w PKP Energetyka Docelowo chcemy, żeby pozostałe 15 proc. również było „zielone”, dlatego sukcesywnie inwestujemy w nowoczesne rozwiązania badawczo-rozwojowe przybliżające nas realnie do tego celu.

PKP Energetyka to grupa kapitałowa łącząca kolej z systemem energetycznym kraju. Jest firmą infrastrukturalną, odpowiadającą za dostawy energii dla transportu kolejowego i dysponującą siecią dystrybucyjną na terenie całej Polski.

W zeszłym roku spółka informowała o dostarczaniu przez PKP Energetyka energii trakcyjnej z OZE dla DB Cargo Polska, a także o nawiązaniu współpracy z CTL Logistics w zakresie dostaw energii ze źródeł odnawialnych – do zasilania pociągów i infrastruktury przewoźnika.

Listy intencyjne z PKP Energetyką podpisali też kolejni krajowi przewoźnicy kolejowi, m.in. przewoźnik towarowy Captrain Polska, kóry zadeklarował chęć zakupu trakcyjnej energii elektrycznej z OZE. W lutym br. do ich grona dołączyły firmy Cargo Master, CEMET i TKP Silesia, które planują inwestycje w wytwarzanie odnawialnej energii nietrakcyjnej. Podpisanie porozumienia z PKP Energetyką umożliwi im w przyszłości zainstalowanie paneli PV na budynkach i infrastrukturze. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.