PKP Energetyka dostarczy zieloną energię DB Cargo

PKP Energetyka dostarczy zieloną energię DB Cargo
PKP Energetyka

PKP Energetyka i DB Cargo Polska zawarły porozumienie mające na celu wypracowanie zasad zasilania realizowanych przez DB Cargo Polska przewozów kolejowych energią trakcyjną pochodzącą w 100-procentach ze źródeł odnawialnych.

Dzięki współpracy już od stycznia 2022 roku połowa energii trakcyjnej dostarczanej DB Cargo Polska przez PKP Energetyka ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, a od stycznia 2023 roku OZE pokryje 100 proc. zużycia tego przewoźnika.

– Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie działalności biznesowej nie odbywa się bez wpływu na środowisko, w którym funkcjonujemy. Mając tę świadomość oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, w ramach grupy DB Cargo opracowaliśmy dwa produkty DBeco plus i DBeco neutral. Pierwszy produkt daje klientowi możliwość zasilania zleconych transportów energią elektryczną pochodzącą z OZE, cały proces jest monitorowany i certyfikowany przez TÜV SÜD. Drugi produkt pozwala zamawiającemu skompensować emisję CO2 poprzez udział w ekologicznych projektach – mówi Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska.

REKLAMA

Produkt DBeco plus jest dostępny na razie na terenie Niemiec i Austrii, a DB Cargo Polska liczy, że dzięki współpracy z PKP Energetyka będzie mógł rozszerzyć ofertę na polski rynek kolejowy.

PKP Energetyka podkreśla w komunikacie na temat współpracy z DB Cargo Polska, że kolej już dziś jest jednym z najbardziej zrównoważonych i ekologicznych środków transportu. Pociąg towarowy emituje dwukrotnie mniej dwutlenku węgla, w przeliczeniu na tonokilometr, niż transport morski i czterokrotnie mniej niż transport drogowy.

REKLAMA

Spółka informuje, że czołowe firmy z sektora działają w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei na rzecz zwiększenia w polskiej sieci trakcyjnej ilości zielonej energii, której udział wynosi na razie około 12 proc. 

– Dzięki mobilizacji oraz zaangażowaniu całej branży kolejowej, wraz PKP Energetyka, we wspólną inicjatywę jaką jest Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, powstała koncepcja polskiej Zielonej Kolei. Cieszę się, że dzisiaj przechodzimy od fazy koncepcji do fazy realizacji. Wierzymy, że systematycznie będziemy poszerzać listę przewoźników, którzy zaoferują swoim klientom przewozy oparte na „zielonej” energii czyniąc branżę kolejową liderem zielonej transformacji – komentuje Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

Jak podkreśla Wojciech Orzech, prezes zarządu PKP Energetyka, przez ostatnie 5 lat kierowana przez niego firma przeprowadziła cyfrową i organizacyjną transformację, co pozwala dziś zaoferować klientom dodatkowe możliwości w zakresie dekarbonizacji.

– Zgodnie ze światowymi trendami zielone produkty i usługi będą kluczową przewagą konkurencyjną firm. Chcemy, aby kolej przyciągała jak najwięcej potoków towarów i pasażerów, dlatego Zielona Kolej to jeden z filarów naszej strategii do 2030 roku – mówi prezes zarządu PKP Energetyka.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.