Najciekawsze projekty OZE według ekspertów Intersolar

Najciekawsze projekty OZE według ekspertów Intersolar
Intersolar Europe 2022

W ramach zakończonych niedawno targów Intersolar Europe 2022 jury przyznało nagrody w kategorii wyjątkowych projektów związanych z czystą energią. Jednym z kryteriów wyboru było ukończenie przedsięwzięć w okresie od lutego 2020 do lutego 2022 roku. Wśród zwycięzców znalazły się projekty, które zrealizowały firmy: amerykański Fluence Energy, niemiecki FENECON GmbH oraz CRESL z Bangladeszu.


Fluence Energy: Grid Scale BESS

Uruchomiona w 2018 roku przez Siemens i AES firma Fluence Energy otrzymała nagrodę na tegorocznych targach Intersolar Europe w Monachium za projekt zrealizowany wraz z litewskim operatorem sieci przesyłowych Litgrid AB.

REKLAMA

Wynikiem współpracy tych dwóch podmiotów jest projekt polegający na wdrożeniu pilotażowych systemów akumulatorowych magazynów energii w litewskiej sieci przesyłowej. Magazyn o mocy 1 MW funkcjonuje już od 2021 roku w pobliżu Wilna.


Grid Scale BESS – Intersolar 2022

System magazynowania energii jest bardzo responsywny. Czas przetwarzania danych przez system ma wynosić 87 milisekund i może przełączyć się z trybu ładowania do trybu oddawania energii w niespełna 70 milisekund.

Projekt Fluence Energy i Litgrid ma realizować koncepcję wirtualnych linii przesyłowych (VTL), w ramach której magazyny energii są umieszczane wzdłuż linii przesyłowych i służą do magazynowania nadmiaru energii elektrycznej lub jej wypuszczania do sieci w zależności od potrzeby i intensywności pracy wytwórczych źródeł odnawialnych.

System ma wydłużyć żywotność lokalnej sieci oraz zapewnić jej stabilność poprzez m.in. możliwość sterowania jej napięciem, a także zdolność do rozruchu w przypadku awarii zasilania źródeł konwencjonalnych.

Pilotażowy system w Wilnie stał się jednym z pierwszych projektów VTL testowanych w Europie. Fluence Energy posiada już w swoim portfelu około 2,5 GW wdrożonych lub nagrodzonych projektów w 24 krajach na całym świecie.

FENECON GmbH: Container-based Living Battery Spare Part Warehouses – Project Tokai 2

Założona w 2011 roku niemiecka firma Fenecon otrzymała nagrodę za projekt kontenerowego magazynu energii, który składa się z nowych, nieużywanych baterii litowo-jonowych przeznaczonych do samochodów elektrycznych oraz z baterii częściowo zużytych, które pochodzą z samochodów Renault ZOE. Wewnątrz każdego kontenera znajdują się 72 akumulatory Renault ZOE. Każda bateria ma pojemność 40 kWh.


Container-based Living Battery Spare Part Warehouses – Project Tokai 2 – Intersolar 2022

Ogólna koncepcja polega na maksymalnym wykorzystaniu baterii, które są składowane w magazynie w formie części zamiennych i czekają na implementację do samochodów, oraz tych, które zostały przekazane z samochodów i dalej mogą magazynować energię.

REKLAMA

Nowe baterie wykorzystane w ramach wspomnianego magazynu energii, jak twierdzi producent, mają za sobą jedynie kilka cykli ładowania, więc nadal mogą być stosowane w późniejszym okresie przy serwisowaniu samochodów elektrycznych.

Na ten moment systemy produkowane przez Fenecon mają służyć jako rezerwa energii do stabilizacji sieci. W przyszłości niemiecki producent ma w planach zaoferowanie rozwiązań dla szerszej grupy odbiorców przemysłowych wraz z systemem zarządzania energią.

CRESL: Smart Solar Irrigation System (SirriS)

Firma Center for Renewable Energy Services Limited (CRESL) otrzymała nagrodę za wdrożenie inteligentnego systemu nawadniania wspomaganego energią słoneczną.

Od dawna naukowcy zwracają uwagę na fakt, że uprawy pochłaniają w sposób niekontrolowany duże ilości zasobów: paliw (np. olej napędowy), energii elektrycznej i wody. SirriS jest systemem dostarczającym energię elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej wprost do nawadniających uprawy pomp wodnych.


SirriS – Intersolar 2022

Pompy automatycznie kontrolują proces rozprowadzania wody po polu i na bieżąco dostosowują jej ilość, przeciwdziałając nadmiernemu zużyciu. Rolnicy wykorzystujący SirriS wskazują również, że oprócz redukcji wykorzystania oleju napędowego (zasilającego pierwotne urządzenia do nawadniania), konwencjonalnej energii elektrycznej oraz wody w sposób znaczący zredukowano również zużycie nawozów.

Przed wprowadzeniem inteligentnego systemu nawadniania nadmierna ilość wody wypłukiwała dostarczany nawóz, w związku z czym miejscowi rolnicy stosowali go w dużych ilościach, co wraz z nadmiernym wykorzystaniem pozostałych zasobów podnosiło koszty produkcyjne, a tym samym cenę żywności.

Dużym udogodnieniem dla rolników jest to, że systemem nawadniania SirriS można sterować za pomocą aplikacji, która umożliwia również dokonywanie przedpłat za korzystanie z niego.

Jury konkursu Intersolar Europe 2022 przyznało nagrody także w kategoriach: Fotowoltaika / Magazynowanie energii elektrycznej / Inteligentna energia odnawialna. Więcej o laureatach tych kategorii w artykułach: 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.