Lasy tlenowe – pierwsza w Polsce wycinka szybko rosnących drzew

Lasy tlenowe – pierwsza w Polsce wycinka szybko rosnących drzew
fot. Wojciech Kaleta

W Bobrownikach Małych k. Tarnowa znajduje się pierwsza w Polsce plantacja, gdzie skomercjalizowano drzewa tlenowe. Posadzono sadzonki i wycięto drzewa, które następnie trafiły do tartaku, gdzie powstały pierwsze produkty z polskiego drewna tlenowego.

Od sadzonki do komercjalizacji drewna minęło zaledwie 5 lat!

Dokonała tego firma Lasy Tlenowe S.A., która jest pionierem w hodowli drzew tlenowych w Polsce. Firma powstała w 2015 roku pod nazwą Oxytree S.A. i została wyłącznym dystrybutorem hiszpańskich sadzonek dla plantatorów szybko rosnących drzew w Polsce.

REKLAMA

Firma zmieniła swoją nazwę i rozwinęła model biznesowy, od kiedy dołączył do niej Rahim Blak, seryjny przedsiębiorca, który stoi za takimi firmami jak Copernic, Edrone czy Mosaico.

Aktualnie Lasy Tlenowe S.A. skupiają się na sadzeniu własnych plantacji. Firma dzierżawi nieużytki rolne na 20 lat, aby docelowo zarabiać na sprzedaży drewna i zielonych certyfikatów. Plantacje finansuje poprzez współpracę z firmami, które chcą albo bilansować ślad węglowy dzięki plantacjom drzew tlenowych, albo zakontraktować zakup drewna. Kolejne plantacje powstaną dzięki funduszom zebranym dzięki tokenizacji sadzonek na platformie mosaico.

Jeszcze dwa miesiące temu, razem z prezesem firmy, Łukaszem Wilczewskim, wycinaliśmy pierwsze drzewa tlenowe na pokazowej plantacji w Bobrownikach Małych pod Tarnowem, a już po dwóch miesiącach z tych samych sadzonek odrosły ponad dwumetrowe drzewka. Taki cykl odrastania powtarza się wielokrotnie. Drzewa rosną tak szybko dzięki wielkim liściom, które przy okazji pochłaniają ogromne ilości CO2, robiąc dobrą robotę nie tylko dla gospodarki, ale także dla przeciwdziałania ociepleniu klimatu – opowiadał Rahim Blak podczas dni otwartych na jednej z plantacji Lasy Tlenowe S.A.

Rahim Blak na plantacji Lasy Tlenowe w Bobronikach Małych, 2022 r., fot. Wojciech Kaleta

Dlaczego drzewa tlenowe rosną tak szybko?

Drzewo tlenowe w 6 lat osiąga nawet 16 m wysokości i 35 cm średnicy, a po wycięciu odrasta od pozostawionego pnia co najmniej 4-krotnie. Ponadto podczas wzrostu produkuje nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. To wszystko dzięki swoim ogromnym liściom. Drzewo tlenowe jest krzyżówką dwóch gatunków Paulowni: P. Fortunei i P. Elongata. Krzyżówka powstała na Uniwersytecie Castilla la Mancha w Hiszpanii na podstawie ponad 20-letnich badań i doświadczeń. Nazwana „jedną z najlepszych odmian Paulowni” jest przystosowana do zróżnicowanych warunków klimatycznych, wysokich i niskich temperatur oraz różnego poziomu pH gleby. Wytrzymałe i odporne drzewo może rosnąć także na nieużytkach rolnych.

Drzewka Oxytree wytwarzają nasiona, są one jednak bezpłodne, co oznacza, że nie będą się rozsiewać w sposób niekontrolowany. Opadające nasiona, tak samo jak liście, zamieniają się w biomasę, która wzbogaca nieużytki rolne – podkreśla Łukasz Wilczewski, prezes spółki Lasy Tlenowe S.A.

Jaki wpływ na środowisko mają szybkorosnące drzewa?

REKLAMA

Przez ostatnie 7 lat działalności Lasy Tlenowe S.A. nie tylko testowały setki plantacji, ale wspierały także badania niezależnych instytutów opiniujących wpływ drzew tlenowych na środowisko.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przeprowadził badania, które, jak czytamy w opinii, „nie wykazały wpływu suszu uzyskanego z liści drzew tlenowych (niezależnie od zastosowanej dawki) na kiełkowanie nasion”.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych w swojej analizie rozpoznał możliwości wykorzystania drewna Paulowni w produkcji płyt drewnianych: „Płyty wytworzone z drewna paulowni w odniesieniu do sosnowych płyt wiórowych wykazują lepsze właściwości mechaniczne, jak również fizyczne”.

Nie tylko wojna na Ukrainie wpłynęła na rynek drewna

Sytuacja na rynku drewna staje się bardzo trudna. Polskie Lasy Państwowe nie są w stanie pokryć zapotrzebowania na drewno w Polsce, która jest 4. światowym eksporterem drewna. Zapotrzebowanie zwiększają trendy ekologiczne, które drewno traktują jako surowiec odnawialny. Dodatkowo w najbliższych latach możliwości wycinki lasów państwowych będą ograniczane przez przepisy unijne, a wojna na Ukrainie ograniczyła dostawy drewna. To wszystko sprawia, że ceny drewna poszybowały jak nigdy dotąd.

Grupa Lasy Tlenowe S.A. rozwija kilka modeli biznesowych: sprzedaż sadzonek oxytree, zakładanie własnych plantacji i wydawanie zielonych certyfikatów firmom.

fot. Wojciech Kaleta

Lasy Tlenowe to zatem nie tylko drewno, ale także zielone certyfikaty. Wycinając drzewa tlenowe, więzimy w drewnie dwutlenek węgla na zawsze i chronimy przed wycinką inne dzikie lasy i pomniki natury. To dobre dla gospodarki, klimatu i kieszeni, bo roczne stopy zwrotu przekraczają nawet 20% – dodaje Rahim Blak, który w Lasach Tlenowych skupił już na rynku wtórnym 50% akcji, przyjmując tym samym funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.

Firma do tej pory posadziła ponad 600 ha lasów tlenowych dla klientów sadzonek, a do końca 2023 roku chce mieć w swoim portfelu przynajmniej 500 ha ziemi, na których posadzi łącznie 350 tysięcy drzew.

 

artykuł sponsorowany