Luneos utworzył spółkę obrotu zieloną energią

Luneos, dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, powołał spółkę obrotu energią – Luneos Energia. Do 2026 roku ma ona osiągnąć wolumen sprzedaży 1,5 TWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Strategia Luneosa zakłada, że w ciągu 3–4 lat firma będzie miała portfel aktywów OZE o mocy ponad 1 GW.
Luneos, który od 2018 roku wspiera polskich przedsiębiorców w ich transformacji energetycznej, rozpoczął także działalność jako sprzedawca energii odnawialnej i planuje zainwestować około 3 mld zł w nabycie, rozwój, budowę i eksploatację portfela aktywów OZE.
Jest już koncesja
– Obecnie odnawialne źródła energii są jednym z głównych motorów napędowych zmian w polskim sektorze energetycznym. To, jak ważna dla niezależności energetycznej poszczególnych przedsiębiorstw jest energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł, najlepiej pokazuje aktualna sytuacja, gdy rosnąca cena energii elektrycznej wytwarzanej z węgla niepokoi przedsiębiorców i coraz mocniej zagraża rentowności prowadzonych biznesów w Polsce – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes Luneosa.
– Firmy, które już przeprowadziły u siebie transformację energetyczną, wykorzystując m.in. fotowoltaikę i kogenerację, dziś śpią spokojniej, ponieważ płacą znacznie mniej za energię niezbędną do ich funkcjonowania – dodaje Prokopowicz.
Jak przyznaje prezes Luneosa, naturalnym krokiem w rozwoju firmy jest powołanie spółki obrotu energią pochodzącą z OZE. – Co ważne, mamy już koncesję na obrót energią elektryczną. Posiadanie własnej spółki obrotu zwiększy elastyczność Luneos w kreowaniu własnych, lepiej dostosowanych do potrzeb klientów produktów i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naszej grupy – tłumaczy.
Najbliższe lata będą należały do OZE
Za zarządzanie w spółce Luneos Energia odpowiedzialny będzie Krzysztof Hrywniak, ekspert związany z hurtowym rynkiem energii od 2002 roku, który m.in. budował zespoły operujące na krajowym i zagranicznych rynkach energii, gazu, certyfikatów i uprawnień do emisji CO2.
– Luneos zacznie wprowadzać energię pochodzącą z OZE do sieci już w drugiej połowie 2023 roku. Z kolei w latach 2024–2026 planowany jest intensywny wzrost mocy z własnych źródeł, głównie fotowoltaicznych i wiatrowych – zapowiada Krzysztof Hrywniak, dyrektor zarządzający w Luneos Energii.
– Spółka planuje także zawieranie wieloletnich kontraktów PPA ze źródeł innych uczestników rynku, a więc powstanie w ten sposób pokaźny portfel energii do zarządzania – dodaje Hrywniak. – Obserwujemy także ogromne zainteresowanie odbiorców posiadaniem własnych, odnawialnych źródeł energii w modelu as a service. W takim wypadku część energii odbiorcy pochodzi z jego źródła, a część nadal jest dostarczania z sieci. Z kolei energia z własnego źródła odbiorcy czasami przewyższa jego aktualną konsumpcję i musi trafić do sieci. Tutaj spółka obrotu wnosi konkretną wartość dodaną, bilansując wszystkie te przepływy w imieniu i na rzecz odbiorcy – wyjaśnia dyrektor Luneos Energii.
Jak zapewnia, w ciągu tego roku spółka zamierza zdobyć pełną zdolność operacyjną. – W nadchodzących latach planujemy pozyskiwanie kolejnych odbiorców zielonej energii, a także powiększanie podaży z OZE w naszym portfelu. Nasz plan zakłada, że do 2026 roku osiągniemy wolumen 1,5 TWh sprzedawanej zielonej energii – podkreśla Hrywniak.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.