Rząd wciąż nie ma strategii dekarbonizacji przemysłu

Rząd wciąż nie ma strategii dekarbonizacji przemysłu
fot. Michal Jarmoluk/Pixabay

W 2021 roku polski przemysł wygenerował, według danych GUS, ponad 20 proc. PKB. Ostatnie niskie odczyty indeksu PMI (40,9 pkt w sierpniu br. wobec 42,1 pkt w lipcu) zapowiadają jednak spowolnienie w produkcji. Według autorów raportu poświęconego konkurencyjności polskiego przemysłu jej warunkiem jest dostęp do czystej energii, tymczasem polski rząd ciągle nie przyjął kompleksowej strategii dekarbonizacji przemysłu.

Polska gospodarka jest szóstą co do wielkości w Unii Europejskiej, a głównymi sektorami napędzającymi wzrost gospodarczy są usługi i przemysł. Analitycy think-tanku WiseEuropa i fundacji RE-Source Poland Hub przygotowali raport „Zielone koło ratunkowe. Dostęp do czystej energii warunkiem konkurencyjności polskiego przemysłu”, w którym wskazują warunki nie tylko wzrostu, ale nawet utrzymania konkurencyjności polskiego przemysłu na rynku europejskim i światowym.

Kluczową rolę w tym procesie odgrywać ma dostęp do energii ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Dla konkurencyjności produkcji w Polsce kluczowe będzie zapewnienie odpowiedniej ilości czystej energii. Pozwoli to na obniżenie jej kosztu, ale też obniżenie emisyjności produkcji w Polsce. Im większy udział OZE w produkcji energii elektrycznej, tym niższa emisyjność przemysłu. Emisyjność sektora energetycznego ma więc istotny wpływ na emisyjność innych sektorów gospodarki – mówi Krzysztof Bocian, współautor raportu.

Potrzebne zdecydowane działania rządu

Jak wskazano w raporcie, mimo istotnego znaczenia przemysłu dla gospodarki polska administracja wciąż nie ma spójnego planu transformacji tego sektora.

Polski rząd wciąż nie przyjął kompleksowej i operacyjnej strategii dekarbonizacji przemysłu, a rozproszone podejście w różnych (zdezaktualizowanych) dokumentach, jak PEP2040 czy KPEiK, skutkuje rozmyciem odpowiedzialności i brakiem opracowania skutecznych narzędzi polityki publicznej. Dokumenty przekrojowe (plan działania dla GOZ, strategia wodorowa) nie wypełniają tej luki” – czytamy w dokumencie.

Autorzy ostrzegają, że brak podjęcia zdecydowanych działań transformacyjnych wiąże się z ryzykiem utraty konkurencyjności polskiego przemysłu. Choć dotychczas ceny energii nie były istotnym elementem wpływającym na konkurencyjność przemysłu w naszym kraju, to teraz sytuacja dynamicznie się zmienia wskutek wzrostu cen energii oraz wzrostu kosztów pracy.

Pilnie potrzebna energia z OZE

Sposobem na zniwelowanie wpływu obserwowanych zmian oraz zwiększenie odporności na szoki zewnętrzne w przyszłości ma być przejście na tańszą i pewniejszą energię z OZE.

REKLAMA

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za taką koniecznością jest coraz częstszy nacisk na minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko w całych łańcuchach dostaw.

Raportowanie emisji w łańcuchu wartości

źródło: Raport „Zielone koło ratunkowe. Dostęp do czystej energii warunkiem konkurencyjności polskiego przemysłu”

Coraz większą presję na polskich producentów wywierają też kontrahenci zagraniczni oczekujący informacji o wpływie ich działalności na środowisko. Konieczne działania związane z dekarbonizacją i zaopatrzeniem w czystą, zieloną energię trzeba podejmować teraz, a nie odkładać je na później – podkreśla Wojciech Lewandowski, współautor raportu.

Przechodzenie na energię z OZE i wykorzystywanie już istniejących rozwiązań na rynku to dla polskich przedsiębiorstw konieczność. Dlatego jako kluczowy czynnik utrzymania konkurencyjności polskiego przemysłu w raporcie wskazano zapewnienie odpowiedniej podaży czystej energii.

Wymaga to zarówno liberalizacji rynku wytwórczego (wzrost produkcji energii z OZE), likwidacji barier infrastrukturalnych (modernizacja sieci), wykorzystania wszystkich dostępnych narzędzi polityki publicznej (autoprodukcja, linie bezpośrednie, odblokowanie przyłączeń nowych mocy OZE do sieci, certyfikaty pochodzenia itd.), jak i działań ze strony przedsiębiorstw, które mogą wdrożyć działania optymalizujące wykorzystanie energii, jak również samodzielnie zapewnić sobie dostęp do dostaw czystej energii z OZE poprzez wykorzystanie długoterminowych kontraktów cPPA” – czytamy w dokumencie.

Z raportem można zapoznać się tutaj.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.