TES i FFI planują gigantyczny projekt wodorowy

TES i FFI planują gigantyczny projekt wodorowy
TES H2

Niemiecka firma Tree Energy Solutions i australijski Fortescue Future Industries podpisały porozumienie w celu opracowania wielkoskalowego projektu wykorzystania ekologicznego wodoru. Pierwszym etapem ma być przygotowanie i zabezpieczenie dostaw 300 tys. ton H2.

Fortescue Future Industries (FFI) – firma związana z australijskim gigantem wydobywczym Fortescue – ma zostać strategicznym udziałowcem Tree Energy Solutions (TES) – za 30 mln euro – i zainwestować 100 mln euro w budowę terminalu wodorowego w Wilhelmshaven w Niemczech.

Firmy ustaliły warunki współpracy, której głównym celem ma być opracowanie i realizacja jednego z największych na świecie projektów w zakresie zielonego wodoru.

REKLAMA

Pierwszym etapem partnerstwa ma być inwestycja w dostawy 300 tys. ton zielonego wodoru. Ostateczne lokalizacje są jeszcze uzgadniane. Wiadomo jednak, że pierwsze dostawy zielonego wodoru do terminalu Wilhelmshaven mają nastąpić w 2026 roku.

Wielka Brytania i Europa pilnie potrzebują zielonych rozwiązań energetycznych, które zastąpią paliwa kopalne. Ta ważna inwestycja pomoże dokładnie to zrobić. Nie w 2050 roku, ale za 4 lata od teraz – powiedział Andrew Forrest, prezes wykonawczy i założyciel FFI.

Ta inwestycja wspiera realizację umowy Fortescue na dostawy z E.ON, największym dystrybutorem energii w Niemczech. W marcu tego roku ogłosiliśmy, że będziemy dostarczać do Niemiec 5 mln ton zielonego wodoru, począwszy od połowy dekady – dodał Mark Hutchinson, prezes FFI.

W ramach partnerstwa FFI wnosi swoje know-how na temat produkcji energii odnawialnej na dużą skalę, TSI natomiast oferuje pionierski model biznesowy, który łączy wodór z recyklingiem CO2 w celu stworzenia zamkniętego obiegu energetycznego.

REKLAMA

Firmy chcą wspólnie rozwijać produkcję ekologicznego wodoru na skalę przemysłową na całym świecie. Jak podają, początkowo chcą się skoncentrować na Australii, Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce.

Strategiczny obiekt w Wilhelmshaven

Niedawno niemieckie ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu wybrało TES jako partnera do wspólnego opracowania i wdrożenia piątej w Niemczech jednostki regazyfikacyjnej z pływającym magazynem energii w Wilhelmshaven. Terminal TES ma służyć jako główny punkt odbioru wodoru dla europejskich odbiorców.

TES będzie importował zielony wodór w postaci gazu, który ma być ekonomiczny oraz łatwy w transporcie i przechowywaniu.

Poprzez zawarcie porozumienia FFI dołączył do grupy międzynarodowych partnerów będących strategicznymi inwestorami w TES. Należą już do nich tacy potentanci jak E.ON, HSBC, UniCredit i Zodiac Maritime.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.