Senat zagłosował za dodatkiem energetycznym dla prosumentów

Senat zagłosował za dodatkiem energetycznym dla prosumentów
Senat RP

Przed tygodniem Sejm uchwalił ustawę zakładającą częściowe zamrożenie cen energii elektrycznej, a także wprowadzenie dodatku energetycznego dla gospodarstw domowych. Wczoraj Senat wprowadził do tej ustawy istotne poprawki w tym poprawkę zakładającą przyznanie dodatku energetycznego także właścicielom mikroinstalacji. Ustawa w wersji, którą przyjął przed tygodniem Sejm, wyklucza prosumentów z grona odbiorców energii uprawnionych do otrzymania takiego dodatku.

Tydzień temu posłowie przegłosowali ustawę wprowadzającą częściowe zamrożenie na poziomie z 2022 roku cen energii elektrycznej, którą gospodarstwa domowe zużyją w przyszłym roku. Zgodnie z przepisami, które uchwalił Sejm, w 2023 roku gospodarstwa domowe nie będą płacić wyższych cen za prąd do limitu zużycia 2 MWh. Wyższe limity zostaną zastosowane dla odbiorców z niepełnosprawnościami (2,6 MWh) oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników (3 MWh).

Ponadto regulacje przyjęte przez Sejm zakładają wprowadzenie dodatku dla gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną, m.in. za pomocą pomp ciepła. Tacy odbiorcy będą mogli otrzymać jednorazowy dodatek w wysokości 1 tys. zł, a w przypadku rocznego zużycia energii przekraczającego 5 MWh dodatek ma wynosić 1500 zł. 

REKLAMA

W ustawie przyjętej przez Sejm jest też zapis o upuście w wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które ograniczą jej konsumpcję.

Poprawki Senatu

Wczoraj Senat przyjął aż 74 poprawki do ustawy przyjętej wcześniej przez Sejm.

Jak informuje Kancelaria Senatu RP, senatorowie postanowili, że limit zużycia prądu objęty niższą ceną będzie określany na podstawie liczby dzieci w danej rodzinie. Na każde uczące się dziecko do 26. roku wyniesie on 0,5 MWh ponad ustalony w ustawie limit 2 MWh. Do 3,6 MWh zwiększono limit w wypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami.

Poprawki przyjęte przez Senat rozszerzają także katalog uprawnionych do wsparcia o domy kempingowe, altany działkowe w rodzinnych ogrodach działkowych, w przypadkach wspólnego pomiaru, z uwzględnieniem w nich maksymalnego zużycia energii elektrycznej wyższego niż 2 MWh, wyliczany jako iloczyn 250 kWh i liczby działek w danym rodzinnym ogrodzie działkowym.

Zgodnie z senackimi poprawkami – jeśli ich przyjęcie przegłosują posłowie – wsparcie otrzymają też mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, z uwzględnieniem maksymalnego zużycia energii elektrycznej w wysokości 20 MWh. Wyższe wsparcie otrzymają też osoby ogrzewające swoje domy pompą ciepła zasilaną elektrycznie, dla których maksymalne zużycie energii elektrycznej wyniesie 6 MWh.

Inna poprawka zgłoszona przez Senat zakłada, że w przypadku części wspólnych budynków wielolokalowych ustalenie limitu zużycia energii elektrycznej będzie uzależnione od liczby lokali mieszkalnych i wyposażenia w windę. Limit wyniesie 50 kWh na 1 lokal mieszkalny w wypadku budynku bez dźwigu, a 50 kWh na 1 lokal mieszkalny i 3500 kWh na 1 dźwig w wypadku budynku posiadającego windę.

Senatorowie zdecydowali też, że ustawa powinna objąć również spółki zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej.

Dodatek energetyczny także dla prosumentów

REKLAMA

Ustawa w wersji przyjętej przed tygodniem przez Sejm wyklucza z możliwości przyznania dodatku energetycznego gospodarstwa domowe posiadające mikroinstalacje.

Po wczorajszym głosowaniu w Senacie pojawiła się szansa, aby prosumenci mogli jednak skorzystać z dopłaty przewidzianej dla pozostałych odbiorców energii. Senat opowiedział się za bowiem przywróceniem dodatku dla gospodarstw domowych wykorzystujących energię pochodzącą z mikroinstalacji. Zgodnie z przepisami przyjętymi przez Sejm, wysokość dodatku wyniesie 1 tys. zł, a w przypadku rocznego zużycia powyżej 5 MWh będzie można otrzymać kwotę o 500 zł wyższą.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Po wczorajszym głosowaniu w Senacie teraz poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej będą przedmiotem głosowania w Sejmie. W przypadku odrzucenia senackich poprawek ustawa trafi do podpisu prezydenta w wersji uchwalonej przez Sejm przed tygodniem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.