Europejski kraj zasilany wyłącznie energią odnawialną

Europejski kraj zasilany wyłącznie energią odnawialną
jurvetson, flickr cc

Grecja stała się kolejnym europejskim krajem, który w okresie co najmniej kilku godzin był zasilany wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W ostatnim czasie Grecy robią sporo, aby ich system energetyczny był w większości zasilany zenergią odnawialną. W tym celu wdrażają duży program budowy magazynów energii. Rząd w Atenach ostatnio zatwierdził jedną z takich inwestycji, zakładającą budowę  obok baterii  także ogromnej farmy fotowoltaicznej i elektrolizera.

Grecki operator systemu przesyłowego IPTO przekazał, że w ubiegłym tygodniu przez kilka godzin system elektroenergetyczny Grecji był zasilany w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

W ostatni piątek OZE dostarczały 100 proc. energii konsumowanej w Grecji przez pięć godzin, osiągając maksimum generacji na poziomie 3016 MW.

REKLAMA

Jak wynika z danych greckiego think-tanku The Green Tank, w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku OZE – z wyłączeniem dużych hydroelektrowni – osiągnęły największy udział w krajowym miksie wytwórczym (37,5 proc.) i wyprzedziły elektrownie gazowe (37,2 proc.) oraz elektrownie zasilane węglem brunatnym (11,3 proc.).

W tym czasie odnawialne źródła wytworzyły w Grecji 13 238 GWh energii elektrycznej, czyli więcej niż inne źródła energii – w tym elektrownie gazowe (13 150 GWh) i elektrownie na węgiel brunatny (3995 MWh). Duże elektrownie wodne dołożyły 3024 GWh.

Jeszcze dekadę temu w greckiej elektroenergetyce dominowały elektrownie węglowe z udziałem w produkcji energii przekraczającym ponad 50 proc., a udział OZE wynosił wówczas niecałe 6 proc. (do tego prawie 8 proc. zapewniały duże hydroelektrownie).  

Ponad 340 mln euro na magazyny energii

Aby zapewnić bilansowanie systemu elektroenergetycznego w sytuacji rosnącej generacji energii ze źródeł odnawialnych, rząd w Atenach przygotował program zakładający budowę magazynów energii elektrycznej o mocy do 900 MW, które zostaną podłączone bezpośrednio do sieci wysokiego napięcia.

Te inwestycje mają być wspierane dofinansowaniem na poziomie inwestycyjnym i operacyjnym, dlatego potrzebne było uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na przyznanie pomocy publicznej.

W ubiegłym miesiącu, po pozytywnej ocenie pomocy publicznej przez KE, Grecy dostali zielone światło na dofinansowanie budowy magazynów ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF).

Projekty magazynów zostaną wybrane w przetargach, udzielenie zamówień na wybrane inwestycje ma nastąpić przed końcem 2023 roku, a magazyny powinny powstać do końca 2025 roku.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Nie tylko baterie

Jednym z projektów, który powinien przyczynić się do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w Grecji, a jednocześnie do stabilizowania tamtejszego systemu elektroenergetycznego, jest projekt zatwierdzony ostatnio do realizacji przez rząd w Atenach.

Brytyjski deweloper Hive Energy otrzymał zgodę na budowę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200 MW wraz z bateryjnymi magazynami energii o mocy 100 MW (nie podano pojemności) oraz elektrolizerem o mocy 50 MW, który ma wytwarzać dziennie 16 ton wodoru.

Koszt tej inwestycji jest szacowany na 226,4 mln euro. Pracę przy jej realizacji ma znaleźć ponad 400 osób.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.