Koreańczycy mają zbudować elektrownię jądrową w Pątnowie

Koreańczycy mają zbudować elektrownię jądrową w Pątnowie
ZE PAK

Ministerstwo Aktywów Państwowych, koreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisały list intencyjny w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Prezesi trzech spółek z obu krajów – polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, polskiej grupy energetycznej z większościowym udziałem Skarbu Państwa PGE Polska Grupa Energetyczna oraz koreańskiej KHNP – podpisali list intencyjny, którego celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w województwie wielkopolskim z wykorzystaniem technologii APR1400.

Obie strony porozumienia mają zbadać możliwości rozwoju współpracy w ramach budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. W szczególności mają zostać wykonane analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych. Powstanie także szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu i opracowany będzie wariantowy harmonogram realizacji projektu wraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów.

REKLAMA

Koreańska technologia

REKLAMA

Wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie ma być gotowy do końca tego roku. Wiadomo, że projekt ma bazować na koreańskiej technologii APR1400.

KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie. W ostatnim czasie firma zrealizowała w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie – elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) w Barakah. Elektrownia składa się z czterech bloków po 1400 MW mocy każdy, co oznacza 5600 MW taniej, czystej i stabilnej energii zapewniającej ponad 1/4 zapotrzebowania ZEA na energię elektryczną.

– Obecnie posiadamy 24 bloki elektrowni jądrowych w eksploatacji i sześć bloków w budowie w Korei i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koreański APR1400 to reaktor generacji III+ oferuje najbardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa biernego i ochrony – zapewnia dr Jooho Whang, prezes KHNP.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.