"Obszary wiejskie są predestynowane do inwestowania w OZE"
– Rolnik umie liczyć i dla niego te elementy ekonomiczne – to, czy będzie mu się to opłacało, jest podstawową informacją – taki, podstawowy motyw decyzji inwestycji w OZE podejmowanej przez rolników dostrzegła w Polskim Radio Karolina Witeska-Chmielewska z Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Ekspert Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa zauważyła, że najczęściej wykorzystywaną technologią OZE są kolektory słoneczne. – Kolektory słoneczne są najmniej ryzykowne, okres zwrotu takiej instalacji jest w miarę krótki i do tej pory cieszyły się największą popularnością, chociażby w związku z dotacjami, które były – informowała Karolina Witeska-Chmielewska.
Karolina Witeska-Chmielewska zauważyła, że o ile do wykorzystania własnych źródeł energii rolników mogą skłonić częstsze przerwy w dostawach energii, o inwestycjach w OZE decyduje przede wszystkim rachunek ekonomiczny.
Ekspert Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa zauważyła przy tym, że problemem jest brak wiedzy na temat ekonomicznych korzyści wiążących się z zastosowaniem OZE.
– Różne koszty zużycia nośników energii oraz zużycia energii na cele grzewcze w rozbiciu na poszczególne paliwa są możliwe do zidentyfikowania, gdy rolnik chce otrzymać zwrot podatku od paliw i prowadzi ewidencję tego rodzaju zakupów. Wówczas jest to łatwiejsze do uchwycenia. Jest to jeszcze płaszczyzna do dalszej edukacji, do pokazywania, w jaki sposób to obliczać, gdzie można zaoszczędzić. Jest to wielkie zadanie dla ośrodków doradca rolniczego i dla instytucji zajmujących się przede wszystkim edukacją rolników – poinformowała w wywiadzie dla Polskiego Radia Karolina Witeska-Chmielewska.
gramwzielone.pl